Instagramda işinizi büyütmek için 10 ipucu

#instagramkılavuzu

Instagramda işinizi büyütmek için 10 ipucu

Kitlenizi Tanımlayın

Biberon mu satıyorsun ? Hedef kitlen kim ? Bebekler mi ? Bence değil;) Hedef kitlen o ürünü kullanan olacak fakat burada hedef kitlen anne-babalar. Dikkatli ol!

Kişisel Bir Hedef Yapın

Bir hedefiniz olsun. Bu TAKİPÇİ artırmak olmasın ama. Etkileşim artırmak için düzenli ve kaliteli içerik paylaşmak olsun mesela.

Plan, Plan, Plan

Planlama her şeyin başı. Rastgele paylaşım sakın yapma. “Amaan bugün de bunu atıyım bari” deme. Sırf paylaşmak için paylaşım yapmak sana zarar verecek, planlarını doğru yap.

Uygulama

Her şeyi doğru yaptığından eminsen uygulamaya geç. Planların doğrultusunda pes etmeden ilerle.

Tasarım

Sosyal medyada görsel her şeydir. Kaliteli tasarımlar yapın, beceriniz yoksa destek alın. Ama özen gösterin her zaman.

Bunlar tamamsa, aşağı ilerle ve detayları gör 😉

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Biyografinizi optimize edin

En baştan başlayın.

Profil resminiz işinizi (veya sizi) yansıtıyor mu? Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ilgi çekici bir açıklaması var mı? Web sitenize bir bağlantı eklediniz mi? Biyografinizde tıklanabilir hashtag kullanıyor musunuz? Öne çıkanlar bölümünüzü kullanıyor musunuz? Bu sorulardan herhangi birine “hayır” yanıtı verdiyseniz, Instagram biyografinizi iyileştirip optimize ederek başlayın .

Kaliteli görsel içerik yayınlayın

Instagram görsel bir ortamdır ve göz alıcı resimler anahtardır.

İnsanların dikkatini çekmek için Bali’ye gitmenize gerek yok. Ancak içeriklerinizde özenle seçilmiş ve düzenlenmiş; benzersiz, yüksek kaliteli fotoğraflara odaklamanız gerekir. Kendiniz çekmeye dikkat edin, ortamınızın ışığı yetersizse mutlaka bütçenize uygun bir ışık sistemi alın. Ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamalarından (Pixlr,BeFunky,piZap,PicLab vs.) faydalanın ve profesyonel görseller elde edin.

Tutarlı içerik planı yapın

İnsanlar, güvendikleri işletmelerden ürün ve hizmet satın alırlar.

Potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın yolu, harika içeriğinizi tutarlı bir şekilde yayınlamaktan geçer. Kitlenize uygun içerikleri tespit edin, istatistiklerinizi inceleyin ve doğru paylaşım saatlerinizi öğrenin. Facebook Creator Stüdyo kullanarak içeriklerinizi haftalık ya da aylık olarak planlayın.

Hikaye atın ve canlı yayın yapın

24 saat etkileşimi canlı tutun.

Aynı sektörden başka bir girişimci ile ayda bir gün canlı yayın yapmaya özen gösterin. Veya her hafta canlı yayınlarda kitlenizden gelen soruları cevaplayın. Gün içinde en az 4-5 tane hikaye atmayı ihmal etmeyin, fazlası bile olur. Mutlaka anket, soru çıkartması, gif gibi hikaye özelliklerini kullanın. Bu sayede kitleniz ile etkileşiminiz artacak. Çünkü hikayeler en hızlı dönüş alan alanlardır.

Hashtag stratejiniz olsun

Sektörünüz ile alakalı en iyi ilk 10u seçin.

Mutlaka bir hashtag planlamanız olsun, rastgele etiketleme yapmayın. Bu hashtaglerin içerisinde mutlaka ürün, hizmet, sektör ve konumunuz ile ilgili hashtagler yer almalı. Çok paylaşımlı hashtagler çok beğeni getirir mantığı ile her önünüze gelen etiketi kullanmayın. Sektörünüz için en iyileri bulup kullanmanız yeterli. app.iqhashtags.com adresinden en trend hashtaglere ulaşabilirsiniz.

Analizlerinizi takip edin

İstatistik ile yol haritanı belirlersin.

Her hafta ve her ay olmak üzere gönderi etkileşimlerinizi kontrol edin. Hangi gönderiniz daha çok beğeni, kaydetme ve etkileşim almış bunu izleyin. Kitleniz tarafından en çok tercih edilen tarzda paylaşımları artırarak sonraki dönemlerde devam edersiniz bu sayede. Sayıları takip edin ama takipçi sayılarına takılmayın. Az diye dert etmeyin ve içerik çıkarmaya devam edin. Önemli olan etkileşim sayınızın artması.

Konuk davet edin.

Hesabınızı 1 günlüğüne devredin.

Sizin sektörünüzde tanınmış ve bilgilerine değer verilen birileri ile iletişime geçin. Onlara bir günlüğüne hesabınızı devredin ve tüm gün hesapta aktif olmasını isteyin. Sorulara cevap versin, bir etkinlik yapsın ve günün sonunda bir hediye sunsun. Bu sayede hem ondan gelecek takipçiler sizin kitlenize katılacak hem de sizin takipçileriniz bir sonraki gelecek kişiyi keyifle bekleyecek, etkileşimleriniz artacak.

Çekiliş düzenleyin

Ama bunu bir hediye gibi sunun.

Ücretsiz ürün veya hizmetleri herkes sever. Ama sosyal medyada insanları yoran çekilişler yapmaktan bahsetmiyorum. Bunu bir hediyeleşme etkinliği haline getirin. Mesela her hafta son fotoğrafınızı beğenen yada ona bir yorum bırakan birine hediye verin. Takipçim olmak zorundasın gibi yada 2 kişiyi etiketle gibi şart koşan şeyler yapmayın. Bunu gelenek haline getirdiğinizde zaten kulaktan kulağa yayılacak ve takipçiler kendiliğinden gelecekler.

Takipçilerinizi ödüllendirin

Kitleniz sizinle olduğu için şanslı hissetmeli.

Akışta paylaştığınız bir hediye etkinliğini herkes görür ve sırf bedava ürün için o an takip edip sonra gidebilir. Bu kalitesiz bir kitle, ona odaklanmayın. Odaklanmanız gereken gerçek takipçi kitleniz. Onları sizinle oldukları için ödüllendirin ama bunu HİKAYELER içinde yapın. Çünkü sizi gerçekten takip edenler hikayelerinizdeki hediyelerden faydalanacak. Örneğin bir anket sunun ve onun sonucunda bir kişiye hediye verin, her hafta hikayelerden yazan ilk 5 kişiye ürün ya da ücretsiz danışmanlık verin. Sizinle etkileşim kuran kişileri bu şekilde kendinize bağlayın.

Aktif kalın

Ortadan kaybolmayın.

Bir içerik paylaşıp bütün gün sessiz kalmayın. Hikayede bir soru-cevap etkinliği yaptıysanız onlara mutlaka cevap verin. Yorumlara ve Dm’lere o gün içerisinde dönüş yapın. Kitleniz ile ilgilenmek için günün 1 saatini ayırın ve onlarla bağ kurmayı ihmal etmeyin.

En önemli uyarı: Takipçi satın almayın, o parayı reklama harcayın 🙂

Bunun gibi daha birçok ipucu ve pratik bilgileri her hafta ilk okuyan olmak için mail bültenime abone olmayı unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir