Tüketiciler Neden Online Alışverişi Tercih Ediyor?

Online alışveriş gün geçtikçe her yaştan insan için gittikçe daha da popüler olmaya başladı. Özellikle uzun süredir evde kaldığımız karantina sürecinde online alışverişe olan talep artış gösterdi.

Online alışverişi güvenilir bulmayan, hala tercih etmeyen çok küçük bir kitle olmasına rağmen kıyafetten market alışverişine kadar her türlü ihtiyacını internetten alan tüketici sayısı oldukça fazla.

Online alışverişi tercih edenler neden tercih ediyor, çekinenler ise neden artık online alışveriş yapmaya başlamalılar bunun için birkaç neden var:

Ürün Çeşitliliği

Fiziksel mağazaların aksine e-ticaret sitelerinde ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Bir ürünün birden fazla rengini, modelini, her çeşidini tek bir tıklamayla üstelik mağaza gezme zahmeti olmadan bulabilirsiniz.

Kolaylık

Online alışveriş size kolaylık sağlar. Hazırlanıp bir mağazaya gitmek için evden çıkmanıza gerek kalmaz. İnternete sahip olduğunuz her yerde kolaylıkla online alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede alışverişte geçireceğiniz zamanın büyük bir kısmı size kalır. Mağazaların kapanma saati gibi bir sorununuz olmayacağı için aklınızda ürünü istediğiniz kadar araştırıp, istediğiniz saatte sipariş verebilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma Avantajı

Tüketicilerin online alışverişi tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri fiyat karşılaştırma avantajıdır. Mağazaları tek tek gezerek aradığınız ürün nerede en ucuz bunu öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak online alışverişin tüketiciye sunduğu en büyük avantaj budur.  Akakaçe, Cimri gibi birçok fiyat karşılaştırma sitesi aynı anda tüm satış sitelerinin fiyatlarını aynı anda görmenize imkan sağlayacaktır.

Daha Rahat Alışveriş

Fiziksel mağazalarda ürün satın almanıza yardımcı olan, aradığınız ürünleri bulmanıza kolaylık sağlayan satış asistanları çalışır. Çoğu zaman alışveriş yapmayı kolaylaştırsa da keyfi alışverişlerde yanınızda dolaşan bir satış asistanı olsun istemezsiniz. Online alışveriş sayesinde çay, kahve eşliğinde dileğiniz gibi keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Gizli Alışveriş İmkânı

Herkes için olmasa da çoğu tüketici için en önemli hatta tek tercih sebebi gizli alışveriş imkanı olabilir. İç çamaşırı gibi daha kişiye özel ve mahrem kabul edilen ürünleri fiziki mağazalardan almak yerine online alışveriş ile almak gizlilik açısından daha rahat hissettirebilir. E-satıcılar da bu kategorideki ürünleri titizlikle paketleyip tüketiciye aynı gizlilik içerisinde ulaştırıyorlar. Online alışverişi tercih etmek için geçerli bir sebep değil mi?

Ürün Değiştirme ve Geri Ödeme Kolaylığı

Mağazalardan aldığınız bir ürünü değiştirmek için kısıtlı bir süreniz vardır. Çoğu zaman vakit olmamasından dolayı değişim süresini geçirebilir, ürünü değiştiremeyebilirsiniz. Fakat internetten aldığınız herhangi bir ürünü çağıracağınız bir kargo görevlisine teslim ederek kolaylıkla geri gönderebilirsiniz. Tamamen iade etmek istediğiniz zaman da kasa sırası beklemek veya uzayan iade işlemlerinde kasada beklemek zorunda kalmazsınız.

Kalabalık ve Kasa Sırası Yok

Özellikle bayramlarda ve özel günlerde mağaza ve avm’lerin kalabalığından şikâyet ederiz. Tüm ürünler neredeyse bitmiş olabilir, bunaltıcı bir kalabalık olabilir, kasa sırasında saatlerce beklemek zorunda kalabiliriz. Tüm bu kalabalıkta araç park etme sıkıntısı da cabası. Online alışverişi tüm bu sıkıntılardan kurtulmak için tercih edebilirsiniz. Sadece bu tarz özel günlerde dikkat etmeniz gereken husus, siparişinizi olabildiğince erken vermek. Yoğun dönemlerde oluşabilecek kargo trafiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir