2022’de Neden Video Pazarlama Daha Değerli?

Son on yılda dijital anlamda büyük dönüşümler yaşanıyor ve buna hepimiz şahit oluyoruz. Herkesin elinde akıllı telefonların olduğu bir çağda yaşıyoruz ve günün her saati insanlar mobil cihazları ile video izliyorlar, sosyal medyada geziyorlar, Google’da bir şeyler aratıyorlar.

Eskiden o bilgisayarların ağır ve hantal olduğu dönemlerde belki dijitalde var olmak bu denli öneme sahip değildi. Fakat bilgisayar ve telefonların küçülmesiyle içerik tüketimi gün geçtikçe artmaya başladı. Bu sebeple içerik üretimi de aynı hızla artmaya devam ediyor.

İçerik pazarlama içerisinde en çok değişimi gösteren de video pazarlama oldu. Çünkü insanlar her geçen sene daha yoğun çalışmaya başladılar ve okumak yerine izlemek, video içerikleri tüketmek daha pratik hale geldi. Böyle olunca işletmeler ve markalar için de video pazarlama mutlaka yapılması gerekenler arasında yerini aldı.

Bu yazıda video pazarlama neden bu kadar önemli, neden bu kadar sevildi ve markalar açısından ne tür faydaları var onları göreceğiz:

Tüketiciler Görsel ve İşitsel İçeriği Daha Çok Seviyor

Çünkü tüketmesi daha kolay ve eğlenceli bir içerik türü. İş çıkışı metrobüste ayakta giderken bir yazı okumak belki zorlayıcı olabilir ama video izlemek o kadar da zor olmayacak. Tüketici tercihleri gün geçtikçe video pazarlamaya kaydığından, markaların reklam tercihleri de videolara doğru şekilleniyor.

Araştırmalara göre insanların %72’si yeni bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinirken metin içeriği yerine video içerikleri tercih ediyorlar. Çoğu durumda videolar belki bir şey hakkında bilgi edinmenin en hızlı yolu bile değil diye düşünebilirsiniz ancak, büyük bir yüzde tüketici için en çok tercih edilen şey videolardır.

Video İçerikleri Daha Fazla Paylaşırlar

Tüketicilerin %83’ü yine aynı şekilde izledikleri ve beğendikleri bir videoyu arkadaşlarıyla paylaşmayı düşünürler. Bir yazıyı paylaşmak yerine eğlenceli ya da bilgilendirici bir videoyu paylaşmak her zaman daha cazip geliyor. Bu da markanıza daha fazla fayda sağlıyor. Tüketicilerin birbirleri arasında sizin videolarınızı paylaşmaları marka bilinirliğinizi artırmaya, etkileşimlerinizi yükseltmeye ve satışlarınızı artırmaya yardımcı oluyor.

Video İçerik Markanızı Parlatır

Video içeriklerin yalnızca mizah ve eğlendirmek amaçlı olduğunu düşünmeyin. Bir video ile markanıza katacağınız bir çok şey var:

 • Açıklamalar,
 • Grafik sunumlar,
 • Vlog’lar
 • Webinar ve seminerler
 • Eğitimler
 • Reklamlar
 • Müşteri Görüşleri
 • Röportajlar
 • Ürün ve Paketleme Videoları
 • Canlı yayın videoları
 • Sosyal medya içerikleri

Web sitenizde ya da sosyal medya kanallarınızda sayfalarca yazmanız gereken bir makale yerine yarım saat süren bir sunum ekleyebilir, 15 dakikalık YouTube eğitimi paylaşabilir, 10 saniyede TikTok veya reels videosu çekerek sosyal medyada viral video yapabilirsiniz. İçerik stratejiniz elbette yalnızca videolardan oluşmamalı fakat büyük bir çoğunluğunda videolar yer almalı.

Dijital dünyada bir otorite oluşturmak, markanızı daha çok kitlenin beğenisine sunmak ve farklı kitlelere de hitap edebilmek için video içerikleri kullanmalısınız. Eğlenceli, eğlendirici ve anlık video paylaşımlarını düzenli bir şekilde paylaştığınız takdirde kısa bir süre içinde sevilen ve ilgi duyulan bir marka haline gelebilirsiniz.

Video İçerik Satışlara Etki Eder

Video içerikler her ne kadar çoğunlukla Z kuşağı tarafından tercih ediliyor gibi düşünülse de aslında tüm internet kullanıcıları arasında etkili bir araçtır. Ve bu güçlü araç müşterilerin alışveriş davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir. HubSpot istatistiklerine göre, internet kullanıcısının yaklaşık %50’si bir ürün veya hizmet satın almadan önce, o ürün ve hizmet ile ilgili çevrimiçi kaynaklarda buldukları tüm videoları izliyor ve ondan sonra almaya karar veriyorlar.

Buradan çıkaracağınız sonuç, potansiyel müşteriniz üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakmak ve onu satışa ikna etmek için videolardan faydalanmalısınız. Ürün veya hizmetiniz hakkında verebileceğiniz tüm bilgiyi saklamadan sunmalısınız. Yazılı içerikler gibi video içeriklerle de ürünün açıklamasını anlatmalısınız.

Dijitalde anlık olarak sürekli eklenen birçok sözlü ve yazılı içerik var. Dünyanın her yerinden insanlar her gün interneti içerikle dolduruyorlar. Böyle olunca sizin diğerleri arasından bir fark yaratarak sıyrılmanız ve kendinizi öne çıkarmanız gerekiyor. Sıkıcı reklamlar yerine, klişe içerikler yerine daha keyifli ve farklı neler yaparım diye düşünmeniz gerekiyor.

Video İçerik İnsanları İçine Çeker

Yazılarla dolu bir web sitesi veya sosyal medya hesabı yerine video içerik ile zenginleştirilmiş bir sayfa, insanların orada daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlar. Bu da ziyaretçinin sizin sayfanızdan hemen çıkma oranına etki eder; yani hemen çıkma oranı artar ve yukarı çekilir. Bu sayede Google sizin sayfanızın değerli bir sayfa olduğunu düşünerek sizi reklam bile vermenize gerek kalmadan üst sıralara çıkartır.

Sonuç olarak, video içeriği hem tüketicilerin hem de pazarlamacıların favorisidir ve yıllar geçtikçe daha da önemli olmaya devam edecektir. 

Video içeriğinin genel popülaritesi yalnızca büyümeye ayarlanmıştır. 2022 yılına kadar video trafiğinin %82’sini videonun oluşturması bekleniyordu ve beklendiği gibi de oldu. Ortaya çıkış amacı fotoğraf paylaşma yeri olan ve bu şekilde tanınan Instagram’da bile video içerikler neredeyse tüm içeriklerin yerini aldı. Kullanıcıların video izlemek için internette harcadıkları süre her geçen yıl %80 oranında arttı ve bu cidden olağanüstü bir artış.

Özetle; video, etkili ve ilgi çekici bir içerik türüdür. Video sayesinde işletmeniz ve markanız sayısız hedef kitleye ulaşabilir. Video içerikler, sosyal medyada, Google’da, Dijitalde ayak izi bırakma sürecine girdiyseniz video içeriğin gücünü asla göz ardı etmemelisiniz.

Siz Video pazarlama hakkında neler yapıyorsunuz ve neler düşünüyorsunuz? 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir