Sosyal Medya Platformlarına Göre İçerik Türleri

Hangi sosyal medya platformlarında aktifsin? Hepsinde aktif ama aynı içerikleri mi paylaşıyorsun? Diyelim ki Instagram’da bir video yayınlıyorsunuz ve kitleniz bunu seviyor. Beğeniyorlar, yorum yapıyorlar ve hikâyelerinde paylaşıyorlar. Bu, LinkedIn’de yayınladığınızda aynı şekilde olacağı anlamına mı geliyor?

HAYIR. Her içerik her sosyal medya platformuna uygun değildir. Konu aynı olabilir, ancak o platformda sahip olduğunuz kitleye hitap edebilmek için bunu iletme şekliniz farklı olmalıdır.

Peki, her sosyal medya platformunda genellikle en iyi sonuç veren içerik türleri nasıl olmalıdır?

Kâğıt kalem hazırsa başlayalım 🙂

  • FACEBOOK

Bir Facebook işletme sayfasında videolar, normal metin gönderilerinden ve görsel altında metin içeren bir gönderiden daha fazla erişime sahiptir. Facebook, bilgilendirici veya yol gösterici olacağını düşündüğünüz bir makalenin veya blog gönderisinin bağlantısını paylaşmak için de iyidir.

  • INSTAGRAM

Instagram daha kişisel bir yaklaşıma sahiptir ve gönderilerinize yorum yaparak, yorumlara yanıt vererek, doğrudan mesajlar göndererek ve onları takip ederek hedef kitlenizle duygusal bağ kurmak için mükemmel bir platformdur.

İçerik türü olarak güzel fotoğraflar her zaman işe yarar. Sonuçta görsel bir platform. Ayrıca alıntılar, çoklu ipucu gönderileri ve bilgi grafikleri gibi grafiksel olarak geliştirilmiş içerikleri de yayınlayabilirsiniz. Video içeriği Instagramda artık çok fazla iyi iş çıkarıyor. Etkileşim artırmak ve reklamsız da büyüyebilmek için özellikle reels ve canlı yayın özelliklerini aktif kullanmak, hikayelerde görünür olmayı ihmal etmemek çok önemli. Video içerikler ile işinizin, işletmenizin veya hayatınızın arka planını paylaşmak kitleniz ile bağlarınızı güçlendirecektir.

  • TWITTER

Twitter, sektörünüz veya dünya hakkında haberler, güncellemeler, blog gönderileri ve komik bilgiler yayınlamak için mükemmel bir sosyal platformdur. Bu sosyal medya platformu kullanıcıları, akım olan video içeriklerden çok en son haberleri ve trend olan konuları paylaşmaya odaklanmıştır.

Twitter, daha genç bir demografiyle etkileşim kurmanın harika bir yoludur, ancak onlarla daha derin sohbetler yapmak için en iyi platform değildir. Twitter kitlesi Instagram gibi duygusal bağ kurmaya çok açık bir kitle değildir.

  • PINTEREST

Bu platform, web sitenizin trafiğini artırmak için harika bir araçtır. Pinterest bir arama motoru gibi çalışır ve insanların aradığı ve kaydettiği türden pinler oluşturursanız web sitenize trafik çekebilirsiniz. İlham verici alıntılar, öğretici ipuçları ve bilgi grafikleri Pinterest’te her zaman popülerdir. 

Bu platformun dezavantajı, burada hedef kitlenizle bağlantı kurmanın gerçekten net bir yolu olmamasıdır. Aslında, organik olarak büyümek ve ürünlerinize daha fazla görünürlük kazandırmak istiyorsanız, Pinterest Instagram’dan çok Google gibi çalışır.

  • LINKEDIN

LinkedIn, uzun makaleler, kısa bilgilendirici gönderiler ve videolar paylaşmak için harika bir yerdir. Çoğu insan bunun sadece profesyonel başarılarınızı paylaşmak için olduğunu varsayıyor, ancak Linkedin son birkaç yılda gerçekten sosyal bir platform olarak hızla büyüdü. Son zamanlarda Linkedin Live özelliğini devreye alması da bunun en büyük göstergesi. Bu sayede videolar ile Linkedin kullanıcısı kitlesi ile daha derin bağlar kurabiliyor.

LinkedIn’deki insanlar iş ve yaşam hakkında okumayı, öğrenmeyi ve ilham verici içgörüler almayı sever; bu da onu daha uzun biçimli içerik paylaşmak ve nişinizde daha fazla otorite oluşturmak için mükemmel bir sosyal medya platformu haline getirir.

  • TİKTOK

Komik, trend, kısa videolar bu platformun doğuş amacı. Bu sosyal kanal, yaratıcılığınızı keşfetmenin ve yeni bir şeyler yapmanın harika bir yoludur. Elbette burada da işinizi tanıtabilirsiniz, ancak bu platformda kalıpların dışında düşünmek zorundasınız çünkü buradaki içerik üreticiler kalıpların oldukça dışındalar J Unutmayın, burada kimse bir şey satmaya çalıştığınızı duymak istemiyor, sadece eğlendirmenizi istiyorlar.

Platformdaki keşfet bölümünde nelerin trend olduğuna bakın, ardından markanızı veya işinizi eğlenceli bir şekilde bu platforma dahil etmenin yollarını düşünün. Web sitenize veya isterlerse daha fazla bilgi edinebilecekleri başka bir yere bağlantı vermek için biyografi bölümünü kullanın. Ama BEN BİR ŞEY SATIYORUM hissini karşı tarafa geçirmeyin.

  • WHATSAPP VE TELEGRAM

İşletmeniz için harika iki iletişim aracı. WhatsApp, müşterilerle ve gelecekteki müşterilerle bire bir görüşme yapmak için mükemmeldir. Bir yayın listesi kullanarak mesaj gönderebilirsiniz (bu şekilde, sadece kendilerine gönderilmiş gibi görünen bir mesaj alırlar) ve bir indirim kodu, haftalık menü vb. Yani kısmen burada da mail pazarlama yapabilirsiniz J

Telegram daWhatsApp ile benzer bir uygulamadır. İpuçlarınızı ve öngörülerinizi paylaşabileceğiniz gruplar oluşturmak için kullanabilirsiniz. İnsanlar bunu genellikle özel ipuçları ve mesajlar alan daha özel bir müşteri grubu oluşturmak için kullanır.

Bir Facebook Grubundan veya WhatsApp Grubundan farklı olarak, paylaşımda bulunmanıza izin verilen tek kişi olduğunuz kanallar oluşturabilirsiniz. Bu sayede önemsediğiniz konular üst üste gelmez ve insanlar aradıkları içeriği kolayca bulabilirler. Aynı zamanda içerikleri paylaşıma ve kopyalamaya kapatabilirsiniz, böylece yalnızca okurlar ve kopyalama yapamazlar.

UNUTMAYIN!
SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI DA ONU KULLANAN İNSANLAR DA HER GEÇEN GÜN DEĞİŞİYOR.

Instagram’ın ilk günlerini hatırlayın. İnsanlar herhangi bir sosyal medya sitesinde olduğu gibi kişisel hayatları hakkında çok şey paylaşırlardı. Amaç, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak ve onlara hayatınızdan alıntılar göstermekti. Bir nevi dijital albüm olarak kullanılırdı.

Daha sonra Instagram, görsel sanatçıların ve dijital etkileyicilerin geliştiği bir yer haline geldi. 

Günümüzde Instagram hem fotoğraflar hem de kaliteli içerikler ile ilgili bir yer haline geldi. Kaydırmalı gönderiler, hikayeler, Reels ve IGTV videoları, platformu tamamen farklı bir yere taşıdı. Artık fotoğraf paylaşıp çıktığımız bir yer değil; kitle kazandığımız, hizmetlerimiz ile ilgili bilgi verdiğimiz hatta satış yaptığımız bir platform oldu.

Bu, sosyal medyanın nasıl büyüyüp değişebileceğinin sadece bir örneği. İçerik oluşturucuların ve işletme sahiplerinin dijitalde güncel kalabilmeleri için bu değişiklikleri her zaman yakından takip etmeleri ve her yeniliğe adapte olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir