İşletmeler Neden Instagram’da Marka Olmalı?

Instagram markanız için uygun mu?

Cevap: Evet!

İşte bu nedenle, hangi sektörde olursanız olun Instagram işletme sayfası kullanmalısınız.

Her yıl 25 milyondan fazla Instagram işletme hesabı kullanıma giriyor ve Instagram reklamlarına 7 milyar dolardan fazla para harcanıyor. Markalar bir ışık görmese bu kanala bu kadar yatırım yapmazlardı sanırım.

Ancak hala sosyal medyaya girmemekte ısrar eden işletmeler kenarda kalıyor ve bunun en temel nedeni olarak da paylaşacak bir şeylerinin olmadığını yada ürünlerinin internete uygun olmadığını düşünüyorlar.(ne kadar yanlış bir düşünce)

İster modaya uygun bir B2C şirketi, ister geleneksel bir B2B şirketi olun, Instagramda, dijitalde sizin için bir yer elbette var.

İlginç bir şey olmazsa olmaz, mükemmel içerik sunmazsam olmaz yanılgısına düşmeden olabilecek en iyi şekilde planlayıp başlamak çok önemli.

Biraz yaratıcılık ve stratejik planlama ile Instagram’da yayınlayabileceğiniz aslımda çok fazla şey olduğunu göreceksiniz.

Hadi sektörünüz ne olursa olsun NEDEN Instagram kullanmalısınız birkaç maddeyle görelim:

  • Müşteriler Bunu İstiyor

Müşteriler sizi Instagram’da arayacaklar. Kendinizi düşünün bir şey alacağınız zaman önce nerelere bakıyorsunuz?

Sizi adınıza, sektörünüze, ürününüze hatta konumuza göre belli kelime grupları ve hashtagler ile arayabilirler. Bu durumda onların karşısına çıkmamak ne kötü olur? Hatta daha da kötüsü ne biliyor musunuz? Sizin çıkmadığınız aramalarda rakibinizin çıkması :/

Çok aktif olmaya vaktim yok bahanesini de hiç düşünmeyin. En azından bir sayfa açın, işletme ve iletişim bilgilerinizi girin ve bir varlık oluşturun. Zaten sonra orada vakit geçirmeye zaman da ayırdığınızı göreceksiniz. Çünkü müşterilerden ziyaret aldıkça oradaki potansiyeli rakiplere kaptırmak istemeyeceksiniz.

  • Güven Oluşturursunuz

Her zaman konuştuğumuz gibi; satıştaki en önemli şey güven vermek. Siz güvenmediğiniz bir markadan ürün ya da hizmet alır mısınız?

Özellikle pandemi döneminde alışveriş alışkanlıklarının internete kaydığını düşünürsek insanların sizinle bağ kurabilecekleri en şeffaf yer Instagram. Siz markanızı Instagramda sergilemezseniz müşterileriniz sizin en gerçek ve dürüst halinizi nereden görecekler?

  • Etiketlerle Reklam Yaparsınız

Geleneksel pazarlamada kulaktan kulağa reklam vardır. İşte Instagram’da da etiketleme var. Müşterileriniz sizden bir ürün satın aldıklarında ve onları memnun ettiğinizde, bunu kendi takipçileri ile paylaşmaktan ve sizi etiketlemekten mutlu olacaklar. (İnsanların çoğu ihtiyaçtan değil sırf bu sebepten alışveriş yapıyor ama bu başka bir yazının konusu :))

Bu etiketleme sayesinde müşteriniz size yeni takipçiler ve hatta yeni müşteriler kazandıracak. Böyle bir imkândan mahrum kalmak için çılgın olmak gerekir :/

  • Instagram Mağazası Kurabilirsiniz

İnsanların doğrudan ürünlerinizin üzerine tıklayarak kolayca sepete gittiği bir mağaza oluşturabilirsiniz. Günümüzde her şeyin çok hızlı ilerlediğini ve insanların çoğu şeye vakit ayırmak zorunda olduğunu düşünürsek hızlı bir alışveriş deneyimi her müşteri için ideal olacaktır.

  • Rakipleriniz Instagramda

En önemli nedenimiz elbette bu, rakiplerimiz internette ve müşterilere satış yapıyorlar.

Bir Instagram hesabınız yoksa eğer ve rakipleriniz orada çoğunluktaysa, onlara basit bir rekabet avantajı sağlıyorsunuz. Instagram’a ne tür içerik göndereceğiniz konusunda şaşkınsanız, sizden önce orada yer alan rakipleriniz size yardımcı olacak. Rakiplerinizin neler yaptığına bakın.

Yapabilecekleriniz için onlar size bolca ilham verecek!

  • Networkünüz Gelişir

Instagram en kullanışlı ve en yoğun network kanallarından bir tanesidir. Sizinle aynı sektörde olan, sizinle aynı fikirde olan birçok kişisel ve kurumsal marka ile iletişim kurabilir, onlarla iş birlikleri yapabilirsiniz. Bu sayede eskiden olduğu gibi network kurmak için sadece fuarları takip etmek zorunda kalmadan kolaylıkla çok geniş bir network kurabilirsiniz.

  • Arka Planı Sergileyebilirsiniz

Bir yemek sipariş verirken, bir ürün alırken, bir hizmet seçerken hep daha fazla detaylı bilgi ararız. Mutfağı görmek, paketlemeyi görmek isteriz. Instagram size bunu en şeffaf haliyle yapmanız için Reels ve hikayeler gibi bir fırsat sunuyor.

Çalışanlarınızı, ofisinizi, ürün paketleme ve üretim süreçlerinizi, işin mutfağını en yalın hali ile kitlenize gösterebilirsiniz. Bu sayede şirket kültürünüzü de en doğru şekilde müşterilerinize anlatmış olursunuz, onlar da kendilerini sizin ailenizin bir parçası gibi hissederler

Kısacası; 2022 yılında, dijitalin artık kendini her geçen gün geliştirdiği bir dönemde sosyal medyadan uzak kalmak akıl alır bir hareket değil. Bu nedenle şu an bu yazıyı okuduysanız ve hala bir Instagram hesabınız bile yoksa ilk yapacağınız şey açmak ve işletme varlığınızı oluşturmak olsun. Takıldığınız yerde soru sorabilmeniz için sizi Instagram’da bekliyor olacağım 🙂 @sedagokcecom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir