Google Harita Kaydı Neden Önemlidir? Nasıl Kayıt Açarsınız? #konukyazar

Belki herkesin bildiği ve göz önünde olan ama birçok kimsenin önemini fark etmediği bir konu, Google My Business konusu.

Google my business’ı bir çoğumuz Google Harita Kaydı olarak biliyoruz, bir çoğumuzun bu konuda olan bilgisi Google’ın sunduğu harita servislerinde var olmaktan öteye değil.

Ama biraz derinlemesine indiğimizde SEO için özgün içerik ne kadar önemliyse, yerel bir dükkan ya da işletme için de Google My Business’ın doğru kullanımı o kadar önemlidir.

Öncelikle Google My Business’ın haritada yer almaktan başka ne işe yaradığını size kısaca anlatalım. Öncelikle haritada insanların size daha kolay ulaşması için yol tarifi imkanı vermesiyle başlayabiliriz, ardından Google haritalar üzerinden reklam vermek istediğinizde müşterilerinizin size daha kolay ulaşabilmesi için haritalarda var olmanız gerekmektedir.

Peki Google My Business kaydınızı nasıl yaparsınız?

Öncelikle, sahip olduğunuz Gmail hesabınız ile (bir Gmail hesabınızın kesinlikle olması gerekir) Google Business panelinde veya Google My Business sayfasına giriş yapmalı ve hesabınız üzerinde oturum açmalısınız. 

My Business hesabınızın ilk adımını attıktan sonra, karşınıza çıkan sayfada var olan bir konumu mu aradığınız ya da yeni bir konum mu ekleyeceğinizi, kendi işletme isminizi yazarak kontrol edebilirsiniz. Ardından konum ekle butonu ile bir işletme konumu ekleyebilirsiniz. Konum Ekle butonunu tıkladıktan sonra işletme adı, işletme adresi, işletmeniz için uygun kategori, işletmenizin web adresi gibi bilgileri girmeniz istenecektir.

Bu bilgilerin yer aldığı adımları tamamladıktan sonra işletme adresinin doğrulanması ve işletme kaydının oluşturulabilmesi için bir doğrulama yöntemi seçmeniz gerekir. İşletme kaydınız tamamlandıktan sonra Google sizin konumunuzun gerçekten var olduğunu onaylaması için vermiş olduğunuz açık adresinize zarf ile gönderilen bir doğrulama kodunu posta ile gönderecektir. Bu kod genelde Fransa üzerinden tek sayfalık bir mektup ile size ortalama 15 gün içerisinde gelmektedir. Daha sonra Google My Business hesabınızda bulunan doğrulama alanında bu işletmeyi doğrulama seçeneğini gördüğünüz yerde size gönderilen kodu girmeniz gerekmektedir.

Girdiğiniz kodun onaylanmasından sonra işletmeniz Google Arama ve Haritalar’da aktifleştirilecektir.

Google My Business kaydınızı oluşturduğunuzda, sektörünüze göre farklı seçenekler bulacaksınız.

Örneğin yemek işletmecisiyseniz, rezervasyon ya da telefonla siparişi aktif edebilirsiniz.

Hizmet veren bir işletmeyseniz keşif için randevu oluşturabilirsiniz.

Google My Business kayıtları oldukça geniş bir alan olduğu için detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir.

Gelecek konularda Google My Business ile ilgili daha detaylı bilgi alacaksınız.

 

Hasan Hüseyin ULUÇAY

Google Adwords ve Seo Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir