Kişisel Marka Doğru Şekilde Nasıl Oluşturulur?

Kişisel marka nedir?

İnsanlar “Kişisel bir marka yaratmak istiyorum” dediğinde akıllarına ilk gelen şey sayılardır. Twitter takipçi sayısı. Facebook Beğeni Sayısı. Blog abone sayısı. 

Sayılar, doğru bir kişisel marka oluşturmak için çok zayıf ölçütlerdir.

Kişisel bir marka oluştururken bir veya birden fazla nişte fikir beyan etmeliyiz ki insanlar o sektörle ilgili başarılı bir fikir lideri olarak bizi akıllarına getirsinler. Kişisel marka ile bir düşünce lideri ve insanları etkileyen kişi olursunuz. Tabii ki uzun vadeli ve güçlü bir stratejiyle.

Kişisel bir marka oluşturmak çok fazla iş gerektirir ancak birkaç adım ile doğru başlamanız mümkün olacaktır:

Nelerde iyi olduğunuzu ve hangi sektörde gelir elde etmek istediğinizi netleştirin.

Siz nasıl düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben gerçekten ilgimi çekmeyen bir konuda başarı ve istikrar sağlayamıyorum. Yani sırf popüler diye ilgimi çekmeyen hiçbir alana yönlenemiyorum.

Bu nedenle ilk adım, ne yapmaktan hoşlandığınızı netleştirmektir. Çünkü gerçekten sevdiğiniz bir şey hakkında bir çalışma başlatmazsanız bir süre sonra ipin ucu kaçacak ve o konuyla ilgili verimlilik de sağlayamayacaksınız.

Ne yapmaktan hoşlandığınıza karar verdikten sonra, o alanda olabileceğiniz kadar iyi olmaya çalışmalısınız. Büyük bir rekabet ortamında olduğunuzu unutmayın. Siz eğer bir konuda yetersiz kalırsanız yerinizi almaya hazır birçok rakibiniz olacaktır. Yapmayı sevdiğiniz şeyde bir düşünce lideri olmaya kararlı olun. 

Sosyal platformunuzu bulun

Çoğu kişi kişisel marka olmak istiyorum diye yola çıkıyor ve ilk önce bir web sitesi yaptırmaya başlıyor. Fakat elinde ne olduğuna hiç bakmadan! Ya da aynı şekilde bir Instagram hesabı açıyor ama sonra uzun uzun düşünüyor.

Hiçbiri önemli değil. Önemli olan siz bu konu hakkında ne kadar içeriğe sahipsiniz ya da sizin kitleniz nerede sizi bekliyor.

Önemli olan, becerilerinize ve uzmanlıklarınıza uygun bilgiyi o web sitesine de sosyal medya platformuna da doğru şekilde ve yeterince verebilecek misiniz? 

İlgi alanınıza uygun bir platform bulun ve yapabileceğiniz en iyi ve en bilgi verici içeriği oluşturmaya başlayın. Bilgiyi paylaşmaktan korkmayın. Zaten uzmanlığınıza güvenen kişiler sizden hizmet almak için geri geleceklerdir.

İşbirliği yapın

Sektörünüzdeki diğer düşünce liderleriyle mümkün olduğunca çok ilişki kurun. Bu size pek çok kapı açacak ve sosyal takipçi sayınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki her sektör için iyi bir network vazgeçilmezdir.

Harika içerik oluşturan kişileri bulun. Örneğin bir Fitness eğitmeni misiniz? Diğer kişi ile birlikte bir egzersiz videosu çekin ve YouTube’da yayınlayın. Eğlence sektöründe misiniz? Birbirinizle düello yapın, Snapchat’te veya Tiktok’ta komik klipleri yayınlayın ve birbirinizi etiketleyerek bilinirliğinizi artırın.

Birlikte içerik oluşturun ve izleyicilerle ticaret yapın. Rakip olduğunuzu düşünmeden işbirliklerine odaklanın. Sosyal platformlarda işbirliği yaptıkça herkes kazanır ve herkes tanınır. Arkadaş çevreniz artar ve kulaktan kulağa reklamınız olur.

Web sitenizi ve e-posta listenizi oluşturun

Sosyal medyada önemli bir takipçi kitlesine sahip olduğunuzu düşündüğünüzde, web sitenizi oluşturmanın zamanı geldi. Sosyal medyada önemli takipçi kitlesine sahip olduğunuzu etkileşim istatistiklerinizden ve sizinle iletişime geçen kitle sayısından anlayabilirsiniz.

Web siteniz ziyaretçiler için değer sağlamalı. Sadece kendinizden bahsettiğiniz bir web sitesi son derece sıkıcı olacaktır. Hizmetleriniz ve faydalarından bahsetmenin yanı sıra sık sık da içerik yayınlamayı ihmal etmemelisiniz. Sosyal medyada verdiğiniz kısa bilgileri web sitenizde şekillendirin ve kitlenizi oraya çekerek detaylı haliyle onları besleyin.

Ziyaretçilere değer sağlayacak bir diğer şey de ücretsiz bir şeyler sunmaktır. Web sitenizde bir abonelik formu olmalı ve ziyaretçileri o forma kaydolmaya ikna etmelisiniz. Bunu en kolay ücretsiz bir şeyler vererek sağlarsınız. Örneğin; bir kupon kodu, mail bültenleri, e-kitaplar… Bu sayede kendinize sadık bir kitle de yaratmış ve onlarla sürekli iletişim halinde kalmış olacaksınız.

Kendi Ürünlerinizi Sunun

En önemli adım kendimize ait bir ürün veya hizmetimiz var mı? Kişisel marka olurken eğer bir network firmasıyla çalışmıyorsak ve yeni bir ürün ile pazara gireceksek kendimize ait olması önceliğimiz olmalı. Eğer bir network firmasıyla çalışıyorsak da markayı çok fazla ön plana atmadan ürünlerin faydasından bahsetmek gerekiyor. Bir hizmet sunuyorsanız örneğin; dijital pazarlama uzmanı olarak, kendinize ait bir şeyler yaratmalısınız. Mesela benim sizler için bir iş planı yapmam veya eğitim çıkarmam gibi.

Kendi ürünlerinizi piyasaya sürmek için ana sebep, bıraktığı kardan çok, size sağladığı bilinirlik ve güvenilirliktir. Dijital kartvizitlerimiz artık kendi adımıza olan kitaplar, kurslar, kaynaklar ve ürünlerdir. Bunlar, sektörünüzdeki diğer düşünce liderlerine ve benzer sektörlere kapılar açmaya da fayda sağlar. Böylece sosyal takipçilerinizi oluşturmaya, işbirliği yapmaya ve yeni etkileyiciler ve izleyicileriyle etkileşime geçmeye devam edebilirsiniz.

Unutmayın dijitalde kişisel marka olurken sayıları unutmalı ve kendinizi kitlenize bağlamaya odaklanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir