Organik Olarak Instagram’da Büyümek İçin Stratejiler

Yeni hesap açan çoğu marka başlangıçta yalnızca her gün gönderi paylaşmayı doğru bir strateji zannediyorlar fakat bu yanlış bir yol.

Elbette her gün gönderi paylaşmak gerekebilir fakat önemli olan kitleye hitap edecek, doğru gönderiler paylaşmak.

Instagramın her geçen gün değişen algoritması ve artan kullanıcı sayısı ile reklam vermeden organik olarak büyümek haklı olarak yeni hesapların gözünü korkutuyor. Ama yine de organik olarak takipçi kazanmanın ve marka bilinirliği oluşturmanın birkaç yolu var. Bu yazıda yapılması gereken doğru adımları birlikte inceleyeceğiz:

Ücretsiz Hizmetler veya Promosyonlar Sunun

İnsanlar bedava olan şeyleri severler. Sosyal medyada da sizi izleyen kitleye ücretsiz bir şeyler vererek sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık %72’si markaların sosyal medyada indirim veya ücretsiz hizmetlerin yayınlamasını istediğini söylüyor. Bu nedenle ilk düşünmeniz gereken şeylerin başında bu gelebilir.

Markanızın kullanıcı etkileşimini artırmak ve organik Instagram takipçileriyle büyümeyi sağlamak için düzenli yarışmalar ve promosyonlar düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Kullanıcıların çekilişlerinize katılmaları için onlara bir gönderinizi beğenmelerini ya da hikayelerinizi düzenli takip etmeleri gerektiğini duyurabilirsiniz. Ya da yeni gelen Instagram Story Beğenme özelliğini kullanarak, hikayelerinizi beğenen kişiler arasından seçtiğiniz takipçilere düzenli olarak hediyeler verebilirsiniz.

Takipçilerinizin hediyelerinizi dört gözle beklemesi için haftalık veya aylık etkinlikler düzenlemeyi düşünün. Bunun gibi düzenli etkinliklere kullanıcıların hesabınızı sıkça kontrol etmesine yarayacaktır.

Doğru Hashtagler Kullanın

İlgili hashtag’leri kullanmak, hedef kitlenizin markanızı keşfetmesine yardımcı olur. Hashtag’leri etkili bir şekilde kullandığınızda, daha fazla etkileşim sağlamanıza ve erişiminizi geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Instagram, 30’a kadar hashtag kullanmamıza izin verir. Ancak bu demek değildir ki bu sayıyı sona kadar kullanmalıyız. Sektör veya ürününüz ile alakalı kullanacağınız 10 hashtag bile etkileşiminize fayda sağlar.

Ayrıca, çok fazla hashtag kullanmak, gönderinizin spam gibi görünmesine neden olabilir ve kullanıcıları Instagram profilinize güvenmekten caydırabilir.

Gönderiniz için doğru hashtag’leri seçmek çok önemlidir. #seyahat veya #pazartesimotivasyonu gibi genel hashtag’ler diğer hesaplar tarafından o kadar sık ​​kullanılır ki, içeriğiniz kullanıcıların Instagram beslemelerindeki diğer gönderiler arasında kaybolabilir. Hashtag analizi yaparak daha az genel ama erişim oranı yüksek hashtagleri kullanmalısınız.

Üç ila beş ilgili hashtag kullanmak, Instagram gönderinizin orijinal görünmesini sağlarken gerçek takipçileri çekmeye yardımcı olacaktır. Markalı hashtag’ler ayrıca içeriğinizin öne çıkmasına yardımcı olabilir ve kullanıcıları markanızın belirli hashtag’leriyle gönderiler paylaşmaya teşvik edebilir.

Uygun Saatlerde ve Düzenli Paylaşım Yapın

Instagram’da paylaşım yapmak için en uygun saatler sürekli olarak tartışılıyor. Bazı kaynaklar en verimli saat sabah 06:00 derken bazı kaynaklar akşam 21:00 diyebiliyor.

Ancak bunun net ve kesin bir cevabı elbette yok. En doğru zaman aralığını hesap istatistiklerinden kendiniz kontrol etmelisiniz. Fakat bu istatistikler de genel geçer olduğu için en iyi yöntem deneyerek doğru saat dilimini keşfetmektir.

Bu ne demek?

Paylaşımlarınızı haftalık olarak farklı saat dilimlerine planlayın ve bunları mutlaka içerik takviminize not edin. Örneğin; Pazartesi 06:00, Salı 12:00, Çarşamba 18:00 gibi tüm haftayı farklı saatlerde deneyin. Haftanın sonunda içerik takviminize istatistiklerinizi yazın, hangi gün hangi saat ne kadar erişim olmuş. Ve bir sonraki hafta paylaşımlarınızı o saat dilimlerine planlayın.

Düzenli paylaşım yaparak tutarlılık sağlamalısınız. Bunu gün içinde anlık paylaşımlar yaparak sağlayamazsınız. Yapmanız gereken Facebook Business Manager içerisinden hazırladığınız gönderileri planlamaya koymak ve tüm hafta ne paylaşacağınızı düşünmeden aktif kalmak.

Hikaye ve Reels İle İçerik Üretiminizi Çeşitlendirin

Instagram etkileşimi artık sayfa içi gönderilerle sınırlı değil. Etkileşim metrikleri artık hikaye paylaşımlarını, reels görüntülenmesini ve hikaye yanıtlarını içeriyor. Yalnızca sayfa içi gönderilerle sınırlı kalmayın. Haftada en az 2 reels ve günde birkaç hikaye atmaya özen gösterin.

Etkileşimleri artırmak istiyorsanız öncelik vermeniz gereken hikayelerdir. Çünkü hikayeler kitleniz ile iletişim kurmanın en etkili yoludur. Potansiyel takipçileri markanız ve hesabınız hakkında bilgilendirmek ve yönlendirmek için öne çıkanlara bilgi veren hikayeleri kaydederek yeni etkileşim ve takipçiler elde edebilirsiniz.

Instagram takipçi kitlenizi canlı ve etkileşimde tutmak için anketler, testler, video röportajları ve ücretsiz seanslar gibi farklı türleri birleştirmeyi denemelisiniz.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Kullanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, takipçileriniz tarafından yayınlanan ve işletme profilinizde yayınladığınız bir resim, metin veya videoyu ifade eder. Takipçilerinizi içerik oluşturma işleminize katılmaya teşvik etmek etkileşimi artıracak harika bir içerik çıkarma yoludur. Tüketicilerin, marka tarafından oluşturulan içeriğe kıyasla, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gerçekliğine inanması daha fazladır. Kullanıcıların hesaplarında ürününüz veya markanız hakkında paylaşımda bulunmalarını sağlayarak bunu teşvik edebilir, ardından takipçilerinizle bu gönderileri bir geribildirim olarak paylaşabilirsiniz. Bu sayede takipçilerinizden görerek yeni takipçiler de sayfanızı ziyaret etmiş olacaktır.

En iyi yanı, bu stratejiyi uygulamak için bir bütçeye veya fazladan zamana ihtiyacınız olmamasıdır. Çünkü müşterileriniz bu içeriği sizin için oluşturacak ve siz yalnızca paylaşım yapacaksınız. Bunu teşvik etmek için onlara belki bir indirim kuponu teklif edebilirsiniz veya en basit haliyle memnuniyetini herkesle paylaşması için küçük bir ricada bulunabilirsiniz. Bu strateji için belirlediğiniz bir marka etiketiniz olmalı. Müşterileriniz paylaşımları yaparken bu hashtagleri kullanmalı.

Takipçiler o etiket ile gönderileri paylaştığında, marka bilinirliğinizi artıracak ve büyümenizi sağlayacaklar. Müşterilerinizin takipçileri, arkadaşlarının gönderilerini görebilir ve markanızın profilini ziyaret etmeye ve eğer ilgi çekici bir profile sahipseniz sizi takip etmeye yönelebilirler. Bu strateji ayrıca sosyal kanıt görevi görür. Yani yeni takipçiler ve potansiyel müşteriler, başkalarının ürünlerinizi kullandığını görürlerse markaya daha fazla güvenebilirler.

Mikro Influencerlar ile Çalışın

Sektörünüzle ilgili influencerlar ile çalışmak, içeriğinizin erişimini artırmanın ve hesap büyümesini artırmanın en organik ve etkili yollarından biridir.

Influencer pazarlamayı kullanmak, içeriğinizi markanıza aşina olmayan bir hedef kitlenin önüne çıkarmanın da güçlü bir yoludur. Bu, bir influencerın yabancı bir takipçiyi organik bir takipçiye dönüştürebileceği anlamına gelmektedir. Tüketicilerin tahminen %41’i, her hafta bir influencer sayesinde en az bir yeni ürün keşfettiklerini söylüyor.

Mikro Influencer’larla iş birliği yapmak için çok büyük bir bütçeye sahip olmanıza gerek yok. Yüksek takipçiye sahip olan influencerlarla ortaklık kurmak yerine, daha küçük ölçekli olanlara odaklanın. Mikro influencerların daha az takipçisi olsa da, genellikle daha özgün ve kitlesi ile daha çok iletişim halindedir. Bu yüksek takipçi sayısından çok daha önemlidir. Hesabınızı sizinle ilgili kitlenin önüne kolaylıkla çıkarabilir ve sürdürülebilir organik büyüme sağlamanıza yardımcı olabilirler.

Sektörünüz ile alakalı kişilerle çalışmanın önemli bir avantajı da markanızın güvenilirliğini artırmasıdır. Takipçiler, içeriğinizi veya ürünlerinizi onaylayan etkileyici kişilikleri görürlerse, markanıza güvenme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu noktada bir Influencer ile anlaşmadan önce bir süre onun hesabını yakın takibe alın. Kitlesi ile iletişimini izleyin. Karar vermeden önce o kişiyle iletişime geçin, işinizi ve ürünlerinizi açıkça anlatın. Son 6 aylık istatistiklerini göndermesini rica edin. Ve hatta gerekirse çalıştığı bir markanın satış istatistiklerini paylaşmasını isteyin. Örneğin Trendyol ile çalışan bir influencer ise, son 1 ay içinde paylaştığı linklere kaç kişi tıklamış ve kaç kişi satın almış bunları açıkça sorun. Ve son olarak kendiniz kontrol edin. Takipçilerinin kaçı gerçek kaçı sahte https://influencermarketinghub.com/ bu web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Instagram’da organik büyümeyi artırmak zor gibi görünse de aslında Instagram için organik takipçiler elde etmek için gerekli olan sürekli olarak doğru teknikleri uygulayarak, istikrarla devam etmektir. 1 ayda 5bin takipçi gibi gerçek dışı hedefler koymamalısınız. Kendinize en az 1 sene hedef koymalı ve hiç aksatmadan o bir seneyi verimli geçirmelisiniz. Bu kılavuzdaki stratejilerle, Instagram hesabınızdaki her bir Instagram takipçisiyle etkileşimi artırabilir, markanızın görünürlüğünü iyileştirebilir ve organik büyümeyi sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir