Instagram Hesabınızı Nasıl SEO’ya Uyumlu Hale Getirirsiniz?

Aslında Instagram ilk başladığı günden itibaren Seo açısından destekleniyordu. Fakat başlarda yalnızca bir dijital görsel albümü görevi gördüğü için bu kadar öneme sahip değildi.

Son yıllarda “Artık Instagram da Google Gibi Olacak” söylentileri ile Instagramın da Seo açısından önemi gündeme gelmeye başladı. Ve aslında beklenen de oldu.

Türkiye’deki çoğu hesapta arama kısmı Başlıca sekmesi güncellendi ve artık bir anahtar kelime arandığında tıpkı Google’da olduğu gibi arama altında açıklamada yer alan arama kelimesi ile ilgili tüm gönderiler sergileniyor.

Hashtag de kullanmadan, Başlıca sekmesinde aramalara çıkmak için hesabınızı SEO’ya uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Birlikte bunu birkaç adımda yapalım:

Kolay Aranabilir Kullanıcı Adı

Sektörünüz, ürününüz veya nişiniz ile ilgili bir kullanıcı adı seçebilirsiniz. Kullanıcı adınızda noktalama işaretleri, rakamlar, karakterler olmamasına özen gösterin. Arama kısmında ne arandığında çıkmak istiyorsanız kullanıcı adınızı o şekilde oluşturmalısınız.

İşletme Anahtar Kelimesi

Profil fotoğrafınız altında bulunan, isminizi yazdığınız bir bölüm var. Buraya yalnızca isminizi yazmak yerine işletmeniz veya sektörünüz ile ilgili anahtar kelimeler yazın. Özellikle kullanıcı adınız isim ve soyisminizden oluşan bir kişisel marka ise bu bölümde yazacağınız detaylar aramalarda öne çıkmanızı sağlayacak.

Örneğin benim profilimde kullanıcı adım @sedagokcecom, anahtar kelimem ise Dijital Marka Pazarlama yani hizmet verdiğim uzmanlık alanım.

Biyografide Anahtar Kelimeler

İlk kullanacağınız anahtar kelime öbeği mutlaka işinizi anlatmalıdır. O sayfayı neden kullandığınız ve kullanıcılara ne gibi faydalar sağladığınızı yine sektör anahtar kelimelerini cümle içinde geçirerek anlatmalısınız.

Örneğin; “sosyal medya ve dijital pazarlama ipuçları veriyorum”

“Kullanışlı web siteleri kuruyorum”

“Vegan kozmetik ürünlerle sağlıklı cilt bakım önerileri sunuyorum”

Biyografiye Tıklanabilir Bir Bağlantı

Kendinize ait bir web sitesi linki veya çoklu link oluşturma uygulamalarını kullanarak bir bağlantı linki oluşturmalı ve profilinize eklemelisiniz. Bu sayede hem kitlenizi bir yerlere yönlendirebilir ve alışverişi kolaylaştırırsınız, hem de kolaylıkla bağlantı istatistiklerinizi izleyebilirsiniz.

Açıklamalarda Anahtar Kelime Kullanımı

Hashtag kullanmadan da Başlıca Aramalara çıkmanın yolu, içeriğinizin açıklamasını bol bol anahtar kelimeler ile süslemek. Arama kısmında neler arandığında çıkabilirsiniz bunları önceden düşünün ve bir kenara not edin. Siz olsanız sizin ürün veya hizmetinizi nasıl arardınız?

Bu kelimeler ile açıklayıcı altyazılar yazarak Seo uyumlu açıklamalar yazmış olacaksınız.

Hashtagleri Anahtar Kelime Gibi Kullanmak

Trend ve herkesin kullandığı, sıradan hashtagleri kullanmayın. Sektörünüz veya gönderide öne çıkardığınız birkaç alakalı hashtag seo açısından sizin için yeterli olacaktır.

Görsel Alt Etiketlerinde Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime hedeflemenizi zenginleştirmek ve görseller sayesinde de başlıcalarda öne çıkabilmek için paylaştığınızda görseller altyazı özelliğini kullanmalısınız. Görsel alt metin özelliği aslında görme engelli bireylerin önlerine çıkan görselde ne olduğunu rahatça anlamaları için geliştirildi. Fakat seo açısından da fayda sağladığı için kullanmakta yarar var.

Nasıl Yapacaksınız?

  1. Yeni bir görsel eklerken ekranın alt kısmında bulunan Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın.
  2. Yazınızı eklemek için “alternatif metin yaz” seçeneğini seçin.
  3. Görselde ne olduğunu sadece birkaç kelimeyle açıklayın ve o içerikle ilgili tüm alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Bu kadar basit!

Bunlar başlıca optimize seçenekleri. Önem vereceğiniz en temel şey her zaman ALAKALI İÇERİK YAZMAK olmalı. Bol bol bilgi vermeli ve bu bilgi içeriğinde sektörünüzden, ürün veya hizmetinizden sıklıkla bahsetmelisiniz. Böylece arayanlar size zahmetsizce ulaşacak ve etkileşimleriniz artmış olacak.

Unutmayın ki görsel altına tek cümle özlü söz yazmak mazide kaldı 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir