Sadece Bir Renk mi Yoksa İyi Bir Yönlendirici mi? #konukyazar

Instagramda içerik kralsa, bilinç altımızda da renkler kraldır. Yönettiği bu krallıkta da oldukça başarılıdır. Etrafınıza bakın renkler her yerde ve sizi yönlendirmek için bekliyorlar.

Peki ya siz ipleri elinize almak ister misiniz? Renklerin kral ve kraliçeleri olmak zor değil. Nasıl mı? Tabii ki hissettirdiklerini ve verdiği mesajları öğrenip ona göre kullanarak. Hadi şimdi birlikte bakalım.

KIRMIZI: Tutku, tehlike, cesaret, heyecan… ifade eder.
Bilinçaltını en fazla uyaran renktir. Özellikle dikkat çekmesi istenilen satış noktalarında ve iştah uyandırdığı için gıda sektöründe çok sık kullanılır. Günlük gazetelerin logolarında hakimdir. Sporculara ve gençlere yönelik üretim yapan firma logolarında da genellikle tercih edilir. Porche ve Ferrari gibi spor arabalarda statü sembolü olarak da sıklıkla kullanılmaktadır.

PEMBE: Aşk, feminenlik, duyarlılık, saygı… hislerini çağrıştırır.
İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar pembe üniforma tercih eder. Kadınlara yönelik ürünlerde sıkça kullanılır. En güzel örneği tam anlamıyla kadınlara yönelik ürünleriyle pembe rengi en iyi şekilde kullanan Victoria Secret’tır.

MOR: Varlık, itibar, yaratıcılık, kibarlık… çağrışımı yapar.
Kraliyet rengi olduğu için şıklığı ve zenginliği hatırlatır. Aynı zamanda esrarengiz, ruhani ve duygusal bir renktir. Konsantrasyon ve yaratıcılık için mordan daha etkili bir renk yoktur. Lüks ürünler ve eğitim ile ilgili markalar icin kullanılır. Milka çikolata mor renkli ineği ile insanları esprili ve sevecen bir dille birbirine yaklaştırdı.

LACİVERT: Güven, sorumluluk, kontrol, düzen… hissi verir.
En ciddi renktir. Koyu mavi, polis ve pilot üniformalarında güvenilir, sağlam, emin izlenimini verir ayrıca banka ve finans sektörlerinin de tercihidir.

MAVİ: Huzur, hijyen, modern, iletişim… hislerini yansıtır.
Temizlik ve saflık imajı yarattığı için genellikle su ve temizlik ürünü ambalajlarında mavi renk kullanılır. Bankalar mavi rengi logolarında kullanarak büyüklüklerini vurgular. Mavi kırmızının aksine yeme içgüdüsünü engelleyen bir renk olduğundan yemek firmaları maviyi pek tercih etmezler.

GRİ: Yalın, tarafsız, otoriter, mantıklı… algısı oluşturur.
Ağırbaşlılığın, sadakatin ve sessizliğin simgesidir. Göz griyi oldukça kolay ayırır ve algılar. Gri, diplomatik ve ağır bir renk olmasına karşın hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil etmektedir. Wikipedia gibi şeffaf bilgi kaynaklarında tercih edilmiştir.

SARI: Dikkat, iyimserlik, teşvik, içtenlik… ifade eder.
Sarı hareketin ve geçiciliğin göstergesidir. Taksilerin renklerinin sarı olmasının nedeni budur. Fast-food restoranlarında sarı renk kırmızı ile birlikte sıklıkla kullanılmaktadır. Kırmızı ile “Çok ye!” , sarı ile “Çabuk ye ve git!” mesajı verir. Bankalar geçiciliğin simgesi olan sarı rengi logolarında kullanmaz. Satış noktasında kullanmak için çok uygundur. Dinlenme amaçlı ortamlarda kullanılmaz.

YEŞİL: Denge, sağlık, doğallık, sakinlik… çağrıştırır.
Yeşil renk tazeliği,doğallığı ve şifayı çağrıştırır. Doğadan markası bitki ve dökme çaylarının ambalajında yeşili kullanmaktadır. Prestij ve güvenliğin önemli olduğu sektörlerde yeşil rengin kullanımı uygundur. Güven verdiği için bankalar tarafından tercih edilen bir renktir. Buna en iyi örnek Garanti bankası ve bankanın kullandığı yeşil yonca logodur.

TURUNCU: Canlı, iştahlı, sosyal, mutlu… hissi verir.
Hedef kitlesi çocuklar ve gençlerin olduğu iş kollarında tercih edilmelidir. Canlı turuncu renkler dikkat çekici özelliklerinden dolayı satış noktalarında ve iştah açıcı olduğu için fast-food mekanlarında kullanılır. Turuncu rengin hakim olduğu işletmelere giren insanlar o kapıdan içeri rahatça girebileceklerini hissederler. ING Bankası turuncu rengi logosunda ve banka içi atmosferde başarıyla kullanmaktadır.

BEYAZ: Asalet, sadelik, yenilik, güven… çağrıştırır.
Temizlik, parlaklık, sadelik ve masumiyetin simgesi olan beyaz, özellikle çocuk ve sağlık ürünlerinde kullanılır. İlaç kutularının çoğu beyaz renkli ambalajlardan yapılır. Beyaz işaretlerde, paketlerde ve satış stantlarında zıtlık oluşturacak şekilde kullanılmaktadır.

KAHVERENGİ: Olgun, dostane, ılımlı, rahat… hissi verir.
Toprak rengindeki kahverengi, kişide güvenlik duygusunu pekiştirir. Ev ve yemek sektörü için önemli bir renk olan kahverengi sağlıklı, doğal ve organik ürünleri çağrıştırır. Bu alanlarda hizmet veren sektörlerce rahatlıkla tercih edilebilir.

SİYAH: Güç, hırs, hüzün, resmiyet… ifade eder.
Karanlık ve geceyi çağrıştırdığı için esrarengiz, güçlü, klasik ve şık bir renk olarak algılanır. Siyah, fiyatı yüksek ürünlerin rengidir. Ağır bir renk olduğu için düşme ya da batma izlenimi doğurur, bu sebeple uçaklarda ve gemilerde kullanılmaz.

Artık taç da ipler de sizde, renklerin gizemli dünyasına hoş geldiniz.

Markanızın renklerine ve içerik tasarımlarınıza karar verirken uyandıracağınız hislere dikkat etmeyi unutmayın.

Şeyda Nur Şenel – IG Tasarım Danışmanı
@dijirota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir