Yeni Bir İşe Başlamadan Önce Neden Pazar Araştırması Yapmalısınız?

Bir iş yapmaya karar verdiniz diyelim, yapmanız gereken ilk şey kapsamlı bir pazar araştırması yapmaktır. Faaliyet göstereceği pazarı araştırmadan ve bu önemli süreçten geçmeden başarılı bir şekilde büyüyen bir işletme olmamıştır.

Firma büyüklüğü, sektör veya ürün türü ne olursa olsun, pazar araştırması önemlidir. İster milyar dolarlık bir holding, isterse küçük bir el ürünleri mağazası olsun, tüketicilerinizin davranışları, istekleri ve ihtiyaçları ve hatta pazardaki rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız çok gereklidir.

Bir işe başlamadan önce kendinize şunları sormalısınız: Hedef pazarımı biliyor muyum? Onler benden ne istiyorlar? Katılabileceğim trendler var mı? Müşterilerin hayatındaki bir ihtiyacı karşılayabilecek miyim? Kitlemin bir sorunu var ve ben ona çözüm bulabilecek miyim? Pazar araştırmasına başlarken kendi kendinize yanıtlamanız gereken en temel birkaç soru bunlardır.

Peki pazar araştırmasının bize ne gibi avantajları ve dezavantajları olacak?

Pazar Araştırması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Riskleri En Aza İndirir

Bir işe başlarken vereceğiniz her kararın işiniz için iyi olup olmayacağını bilmek önemlidir. Bir anda yükselmek ve sıfırdan yukarıya sıçramak her iş ve her sektör için iyi olmayabilir. Özellikle o sektörde yeniysek ya da uzmanlığımız konusunda kendimizden emin değilsek veya yükselmek için uygun bir ülkede bu işe başlamamışsak, baştan bir plan ve analiz yapmadan sıçrayışa geçmeye çalışmak zaman ve para kaybetmemize sebep olabilir. Bu noktada daha en başından pazar araştırması yapmak alabileceğimiz riskleri en aza indirmeye yarayacaktır. Elbette araştırma yapsak bile iş hayatı hep bir riskten ibaret ama alabileceğimiz riskin boyutunu araştırma yaparak küçültebiliriz.

Satışlar Daha İyi Olabilir

Kapsamlı pazar araştırması, ürün veya hizmetinizi daha fazla geliştirmeye yardımcı olacaktır. İşletmenizin en doğru şekilde büyümesini istiyorsanız, sunduğunuz ürün veya hizmeti sürekli iyileştirmeniz gerekir. Beklentinin altında hizmetler sunuyorsanız, hangi pazarlama stratejisini kullanırsanız kullanın, müşterinizin sadakatini sağlayamazsınız. Sadık müşteri kitleniz olmazsa da satışları hiçbir zaman istediğiniz seviyeye taşıyamazsınız.

Pazar Araştırması, müşterinizin önemli olan ihtiyaçlarını ve isteklerini size gösterecektir. Bir işletme, nişinin yani hedef müşterisinin hayatındaki bir boşluğu doldurmalıdır. İhtiyaç duymadıkları hizmetler ve ürünler sağlıyorsanız, neden sizinle vakit kaybetsinler, rakipte ihtiyaçlarını buluyorsa neden size gelsinler?

Müşterinizin yorumlarını ve önerilerini dinlemek size her zaman yardımcı olacaktır. Onları memnun etmek istiyorsanız bunun cevabını onlardan başkası veremez. Sık sık onlarla mail ya da sosyal medya üzerinden iletişim halinde olun.

Güçlü Marka İmajı Sağlar

Mevcut müşterilerinizi memnun ederek bir işe başladığınızda, esasen ücretsiz reklam için bir alt yapı hazırlamış olacaksınız. Bu ne demek?

Sizden alışveriş yapmış bir müşteriye, doğru pazar araştırması sayesinde, hem satış öncesi hem satış sonrası doğru strateji ve iletişim ile yaklaşırsanız sizi yakınlarına da tavsiye edecekler. Yani kulaktan kulağa pazarlama diye tabir ettiğimiz pazarlama tekniği sayesinde mevcut bir sadık müşteri size potansiyel bir sadık müşteri kazandıracaktır.

Profesyonel İpucu : Vereceğiniz herhangi bir ücretli reklamdan daha iyi olacağı için kulaktan kulağa pazarlamayı asla hafife almayın. İnsanlar bir reklamdan çok bir tavsiyeye daha çok önem verirler. Elinizdeki müşteri ile iletişimlerinizi güçlü tutun ve her zaman onu memnun etmek için araştırmaya devam edin.

Marka İtibarınızı Belirlemeye Yardım Eder

Özellikle yeni başlayan işletmeler için, güçlü bir marka itibarı oluşturmak için zaman ayırmanız gerekiyor. Yardımsever ve cana yakın görünmek mi istiyorsunuz?. Oluşturacağınız imaj bu noktada önemlidir, çünkü hangi müşterilerle ne sıklıkla ilgilenebileceğinizi baştan belirleyebileceksiniz.

Pazar araştırması, marka itibarınızın ne olduğunu size söyleyecektir. Bu, müşterilerinizin markanız hakkında ne düşündüğünü öğrenebileceğiniz ve gerektiğinde yeniden markalaşmanıza olanak tanıyabileceğiniz anlamına gelmektedir. Hakkınızda ne söylüyorlar araştırma yapın, anketler ile öğrenmeye çalışın. Eğer hedeflediğiniz noktada değilseniz tekrar baştan başlayın ve doğru adımları izleyin.

Pazar Araştırması Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Pahalıdır

Eğer profesyonel bir şekilde, en doğrusu olsun derseniz bir araştırma şirketi ile çalışmanızı öneririm. Fakat araştırma şirketleri bu noktada yeni başlayan küçük bir işletme için pahalı olacaktır. Ama başta bu masraftan kaçınmak, sonrasında daha büyük zarara yol açacağından göze alınması gereken önemli bütçelerden bir tanesidir.

Zaman Alır

Eğer araştırma şirketine verebilecek bir bütçem yok diyorsanız, kendiniz bir araştırma içerisine girecekseniz, yine pahalıdır, bu sefer maliyeti zamanınız ile ödemeniz gerekecek. Çünkü yapmanız gereken anketler, görüşmeler, raporlamalar sizin zamanınızı ciddi şekilde alacaktır. Harcamayı göze alacak zamanınız varsa derinlemesine bir pazar araştırması yapmaya hazır olun.

Sadece Küçük Bir Kitleyi Hedefleyebilir

Bir araştırma şirketi bile çoğu zaman bu sorunla karşılaşabilir. Anketlerde hedeflenen kitlenin yalnızca bir kısmı cevapladığında yanıtlayıcının büyük bir kısmı eksik kalabilir ve bu da size eksik bilgi olarak dönebilir. İnsanların çoğu her zaman anket doldurma fikrine sıcak bakmaz veya zaman ayırmak istemez. Bu şekilde pazar araştırması yapmak en büyük dezavantajlardan biridir. Bu noktada hem paranız hem zamanınız aynı anda boşa gidecektir. Fakat buna çözümü dijital araçları kullanmakta bulabilirsiniz.

Örneğin, Pazar Araştırması, çevrimiçi bir anket yapmak basit ama kesin sonuç vermiyor dedik. Bu noktada internet senin en yakın arkadaşın olacak. Google Trendler ve Analytics başta olmak üzere daha birçok çevrimiçi araştırma ve analiz aracından destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir