Reels’ları Sektörünüze Nasıl Uyarlarsınız? #konukyazar

2022 Yılı Reels çekenlerin yılı olacak!

Nereden mi biliyorum? İnanın ben de Adam Mosseri’nin yalancısıyım. Instagram’ın CEO’su olur zatıalileri. CV’si Beni ikna etti açıkçası…

Instagram’ın artık bir fotoğraf paylaşım platformu olmaktan çıkıp, video içerik platformuna evirileceğini resmi ağızdan öğrendik. Peki bu değişim kararında Tiktok’un 2021 yılında en çok indirilen ve ziyaret edilen uygulama olmasının etkisi var mıdır?

Sanırım vardır. Evet rekabet bu yılda tam hızıyla devam edecek ki Instagram bu yüzden bizden destek istiyor. Bol bol video içerik yani reels çekin… Vermeden almak olur mu? Bunu da düşünen Instagram, reels’lara yüksek etkileşim sağlayacağını, organik etkileşimin en çok reels’lardan elde edileceğini de ilan etti.

Peki bizler bundan nasıl faydalanabiliriz?

Instagram sayfalarını büyütmek isteyen markalar, reels’larının izlenmelerini arttırmak için, onları biraz merak uyandırıcı , bilgilendirici , eğlendirici hale getirebilirler. Bunun için trend akımları takip etmek faydalı olacaktır. Fakat hemen akıllara şu soru geliyor;

Her trend markama uygun mu?

Hayır, değil!

Doğru, o zaman yeniden yorumlayalım, tarzımızı yansıtalım…

Her reels akımını birebir uygulamak zorunda değilsiniz. Biraz hayal gücünüzü zorlayarak bunu çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin trend olmuş bir reels’ın müziğine tıklayarak, sizden önce ne tür uyarlamalar yapılmış görebilirsiniz. Instagram’ın arama butonunda “tutorial” “reelstutorials” gibi aramalar yaparak, içerik üreticilerinin reels teknikleri öğreten içeriklerine ulaşabilir ve ilham alabilirsiniz.

Hadi gelin seçtiğim 5 sektör için Reels’ları nasıl uyarlayabiliriz birkaç örnek verelim:

1 – DOKTORLAR, PSİKOLOGLAR, EĞİTMENLER

“Güzel bir müzik aslında , ama video da dans eden insanlar var. Konumum gereği saygınlığımı ve otoritemi zedeleyebilirim”

Evet haklısınız , o zaman dans etmeyelim ama müziğin etkileşiminden faydalanalım ne dersiniz? Vereceğimiz bilgiyi videomuzda anlatalım , müziği ekleyerek ses düzeyini kısalım ve sadece arka fonda kalmasını sağlayalım. Trend bir müzik kullandık, ama dans etmedik.

2 – YAŞAM KOÇLARI, DİYETİSYENLER

Sizlerden daha eğlenceli, pozitif , motive eden içerikler bekleyebiliriz.

Vereceğiniz mesajı , anlatacağınız konuyu videoya sığdırmak zorunda değilsiniz. Eğlenceli bir akıma uyabilir, sonunda bir CTA , yani eyleme çağrı cümlesiyle kitlenizi açıklama kısmına yönlendirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi trend bir reels akımının etkileşiminden faydalanıp, asıl mesajınızı açıklama kısmında sundunuz.

3 – NETWORK MARKETİNG

Önce şu konuda anlaşalım. Network Marketing sektöründe olan kişilerin yaptığı çok büyük bir hata var. Sayfalarını, pazarlamasını yaptıkları firmanın “fan” sayfası gibi tasarlıyorlar. Bu çok yanlış bir strateji! Logosundan , kullanıcı adına , biyografisinden, içeriklerine kadar her şey o marka ile dolu oluyor. Hayır, siz bir kişisel markasınız, bunu unutmayın.

Bugün A kahvelerinin pazarlamasını yapıyor olabilirsiniz, peki 1 sene sonra B kremlerini pazarlarsanız ne yapacaksınız? Sıfırdan yeni bir profil mi inşa edeceksiniz? Peki şu anki sayfanız için verdiğiniz emekler ne olacak?

Doğru strateji, pazarlamasını yaptığınız marka ile kişisel markanızın bir ortaklık içinde olduğunu bilmektir. Bu sebeple profil fotoğrafı da, kullanıcı adı da, içerikleriniz de sizinle alakalı olmalıdır. Ortaklık yaptığınız markanın ürün veya hizmetleri hayatınızın içerisine serpiştirilmelidir.

Bu sebeple Reels uyarlamaları yaparken , size hitap eden , sizi yansıtan , keyif aldığınız , sevdiğiniz , mizacınıza uygun her şeyi denemenizi öneririm. Bu konuda şanslısınız.

4 – BUTİK MAĞAZALAR

Belki de geçiş efektlerinin ve video içindeki değişimlerin en işe yarar olduğu sektördür.

Ürünlerin , askıda/üzerinizde , sarısı/mavisi , spor/klasik , günlük/gece gibi bir çok varyasyonu yapılabilir. Ayrıca doğru kullanım doğru yıkama , doğru muhafaza ve bakım gibi bir çok öğretici konu işlenebilir. Doğru kombinleme örnekleri sunulabilir.

5 – KAFE & RESTORANLAR

Artık müşterinin kalbine giden yol, midesinden önce “İnstagram akışından” geçiyor diyebiliriz. Görsel olarak harika seçeneklere sahipsiniz. Kullanılan malzemelerle başlayıp , yapım aşaması ile devam ederek , en sonunda ortaya çıkan görsel şölen ve sunum teknikleri ile Reels’larınızı doldurabilirsiniz. Bunlara tadım videoları , tarifler de eklenebilir. Müşterilerinizin güzel bir ortamda yemek yiyebileceklerini , vakit geçireceklerini gösterebilmek adına , güler yüzlü , işini seven ekibinizi de ön plana çıkaran içerikler denenebilir.

Bunlar sadece birer örnek. Sizler de hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı konuşturarak, Reels çekmek için kolları sıvayın.

 İstikrarlı olun , düzenli video içerik üretin. Ortalama bir ışık , çekim kalitesi yeterli. Kimse sizlerden bir başyapıt beklemiyor. İstenilen tek şey biz kimiz , ve ne iş yapıyoruz…

Unutmayın , kusursuz Reels’lar çekmek zorunda değilsiniz. Ama Reels çekmek zorundasınız.

 

Soner Kurtkaya

@sonerkurtkayacom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir