Google Haritalarda İlk Sıralarda Çıkmak İçin 6 İpucu #konukyazar

Google haritalar yerel işletmelerin en büyük destekçilerinden biri olan uygulamadır. Sosyal medya da görünür olup, iyi içerikler çıkarmak ne kadar önemliyse Google My Business içerisinde yer almak, orada ürünler paylaşmak ve sizin işletmenizi arayan kişilerin ulaşmasını sağlamakta o kadar önemlidir.

Bu yazı da biz de sizler için Google My Business’ta en çok görüntülenen işletme olmak için bazı öneriler sıralayacağız.

1-) Konumunuz doğru olmalı.

Bazı durumlarda sizin verdiğiniz konumlar adresinizle tam olarak uyuşmuyor olabilir. Bu tarz durumlarda adresinize gelmek isteyenler yanlış konumda bulunursa sizin My Business sayfanızla uyumsuzluk tespit edilir ve bu da size olumsuz yansıyacaktır. O yüzden adresinize en yakın ve doğru konumu seçmeye özen göstermelisiniz.

2-) Kategori ve işletme bilgileriniz doğru olmalı.

Bu durum da konumunuzun doğru olması kadar önemli bir konudur. İşletmenizin hangi kategoride hizmet verdiği, varsa ikinci ve üçüncü kategorileri, işletmenin iletişim numarası, açılış kapanış saatleri ve varsa web sitesi bilgilerini doğru olarak girmeniz size yarar sağlayacaktır.

3-) Yorumlara cevap verin

Nasıl ki bir işletme müşteri memnuniyetine ne kadar önem verirse o kadar ön planda olacaksa, müşterilerden gelen yorum ve değerlendirmelere güzel bir dille cevap vermekte o kadar önemlidir. Bu sizin müşterilerinize ne kadar önem verdiğinizin göstergesidir.

4-) İşletmenizin fotoğraf ve videolarını paylaşın

İşletmenizi hem arama motorlarında arayanların rahat bulması hem de sizin ve işletmenizin hakkında yeterli bilgi edinmesi için işletmenizin fotoğraf ve videolarını olabildiğince paylaşın. Yalnızca işletmenizin giriş fotoğrafını ya da mekan fotoğrafını değil işletmenizle alakalı insanların bilgi alabileceği her türlü içeriği paylaşmalısınız. Böylece sizin ürettiğiniz ürün veya hizmeti arayanlar işletmeniz hakkında detaylı bilgiye sahip olacaktır.

5-) Yayın oluşturun ve sürekli güncelleyin

Google My Business sayfanız aslında sizin için bir blog sayfası gibidir. Nasıl ki web sitesinde içerik oluşturuyorsunuz ve bu içerikler web sitenizin daha rahat bulunmasını sağlıyor burada oluşturacağınız yayınlar da sizin işletme sayfanızın blog kısmını güçlendirecek ve işletmenizi ön plana çıkaracaktır.

6-) Ürün veya hizmetlerinizi yayınlayın

İşletmenizin müşterilerine sunduğu ürün veya hizmetleri My Business sayfanızda yayınlayarak işletmenizi arayanlara daha kolay ulaşabileceğiniz gibi işletmenizden haberi olmayan ama sizin ürettiğiniz ürün veya hizmeti arayan kişilere de böylece ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada ürün veya hizmetinize kampanya yaparak müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Yukarıda yazılı olan 6 çalışmayı uyguladığınızda siz de göreceksiniz ki işletmeniz arama sonuçlarında daha ön plana çıkacaktır. Bu çalışmaları neredeyse bütün sektörlere uygulayabilirsiniz, bunlar genel olarak aynı olmakla beraber sektörel olarak bazı küçük farklılıklar gösterebilir.
Bunları kendi sektörünüze uyguladığınızda değişimi fark edeceksiniz.

Hasan Hüseyin Uluçay

Dijital Pazarlama Uzmanı

@huseyinulucaynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir