Kitleniz İle Nasıl Duygusal Bağ Kurarsınız?

Sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak için yapmanız gereken en temel şeylerin başında duygusal bağ kurmak geliyor. Özellikle pandemi sonrası değişen tüketici davranışları ile artık çevrimiçi mağazaların ve sosyal medya hesaplarının önemi artmaya başladı. Bu nedenle çevrimiçi kitleniz ile iletişim kurmak ve etkileşimi arttırmak için bazı yolları deneyerek duygusal bağ kurup, sadık kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Doğrudan Konuşun

Hiçbir zaman genel bir kitleye hitap etmeyin, karşınızda tek bir birey varmış gibi konuşun. Marka dilinizi belirlerken sektörünüze uygun olacak şekilde arkadaşça ve samimi bir dil oluşturmaya özen gösterin fakat bu samimiyet asla ciddiyetsizliğe doğru ilerlemesin. Hedef müşteri kitlenize mail bültenleri gönderin ve bu mail başlıklarını onlar için kişiselleştirin. “Merhaba Seda, bugün sana yeni bir bilgi ile geldim!” gibi.. Bu sayede kitleniz kendini özel hissedecek ve sizinle iletişime geçerken kendini daha rahat hissedecektir.

Markalaşmaya Zaman Harcayın

Marka bilinirliği oluşturmak sadık müşteri edinmenin önemli bir yoludur. Bu ne demek?

Yani sizin markanıza ait bir renk paleti, yazı fontu, görseller ve bir içerik tarzı olmalı. Marka diliniz ve marka paletiniz doğrultusunda iletişim kurmalısınız. Kitleniz markanızı nerede görürse görsün renginden veya iletişim dilinden tanıyabilmeli. Tutarlı bir marka kimliği oluşturmak ve kitlenizin sadakatini artırmak için dijital kitaplar, broşürler, kataloglar şablonlarla kendinizi dijital ortamda tanıtabilirsiniz. Bu katalog ve broşürleri ara sıra güncellemeyi ve kitlenize ulaştırmayı ihmal etmeyin ki sizi unutmalarına izin vermeyin.

Eğlenceli ve Dost Canlısı Olun

Pozitif bir marka olmak kitlenizin size daha da yakınlaşmasına imkan sağlar. Kimse mutsuz ve aksi bir işletme sahibi ile muhatap olmak istemez. Bu çevrimiçi mağazalarımızda da böyle. Olumlu duygular, kitlenizde bir rahatlık, kendini size yakın hissetme ve bağlantı kurma ihtiyacı yaratmanıza imkan sağlar. İnsanlar, ilişki kurabilecekleri bir şeyler okumayı seviyorlar. Bu nedenle içeriğinize duyguları dahil etmek, müşterilerinizle samimi ve kişisel bir düzeyde bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Hikaye ve reels videoalarınızda marka hikayenizi anlatın, kitlenizin anlayacağı ve rahatsız olmayacağı düzeyde şakalar yapın, kendi alışveriş ve yaşam deneyimlerinizi paylaşın. Sektörde yaşadığınız zorluklardan ve onlarla nasıl başa çıktığınızdan bahsedin. Paylaşımlarınızda tartışmayı teşvik edecek sorular sorun ve onlarla yorumlarda fikir alışverişi yapın. Bu sayede sizi bir arkadaş gibi görmelerini sağlayacaksınız.

Uzmanlığınızı Sergileyin

Bu aşamaya kadar kitleniz ile bağ kurduğunuzu ve onları az çok tanıdığınızı düşünüyorum. Mesajlaştınız, yorumlarda konuştunuz, belki size mail attılar, hikayenize cevap verdiler, anketler yaptınız ve tüm bu süreçte onların ihtiyaçlarını anlamaya çalıştınız. Nelerde eksiklik hissediyorlar, hangi konularda sorun yaşıyorlar bunlarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamalısınız.
Rakiplerinizden farklı olacağınız nokta burası olacak. Kitlenizin bir sorununa nasıl çözüm olduğunuzu uzmanlığınız ile göstereceksiniz. 

Ne kadar çok bilginizi gösterirseniz size inanmaları ve güvenmeleri o derece artacaktır. İnsanlar takip etmek için bir süre sizi uzaktan izliyorlar ve gerçekten alanınızda uzman olduğunuza ve onlara fayda sağlayacağınıza inandıkları an sizinle iletişime geçmeye başlıyorlar.

Onlardan bol bol sorular almanızı sağlayacak içerikler çıkarmalısınız. Nasıl yapılır, ipuçları, pratik yolları gibi onların hayatını kolaylaştıracak yararlı bilgiler vermelisiniz. Bu sayede hem sizden bilgi aldıkça size bağlanacaklar hem de siz bilgi birikiminizi sergilemiş olacaksınız. Bu noktada diğer rakiplerinizi kopyalamamaya özen gösterin. Herkes yapıyor diye siz de yapmak zorunda değilsiniz. Farklı kaynakları araştırın ve çoğunda olmayanı gösterin.

Size Ulaşmalarını Kolaylaştırın

Unutmayın, siz sosyal medyada kişisel markanızı inşaa etmelisiniz. Bu sayede sizinle daha rahat bağ kuracaklar çünkü kurumsal markalara göre kişisel markalar insanlar tarafından daha samimi görülüyor.

Kitlenizi tanıdınız, onlara fayda sağlayan ipuçlarını verdiniz ve artık para da kazanmaya başlamanız gerek. Ürün ve hizmetlerinizi yine faydalı bir şekilde sunmalı ve kolaylıkla erişmelerini sağlamalısınız. Web sitenizi kullanıcı dostu bir şekilde optimize etmelisiniz. İletişim formu veya bir Whatsapp eklentisi ile size rahatça ulaşmalı ve hizmeti satın almalılar. Yine aynı şekilde kolayca ödeme yapmaları için ödeme sistemlerinizi de basit bir şekilde sunmalısınız.

Sosyal medya hesaplarınızı da aynı şekilde kolay bir şekilde size ulaşacakları gibi düzenlemelisiniz. Profilinize bir link koyarak fayda görecekleri hizmete rahatlıkla ulaşmalarını sağlamalısınız. Bu noktada ürün veya hizmete girer girmez fiyatını görmek yerine önce ne yarar sağladığını görmeliler, akıllarına takılan bir şey olursa size rahatça soru sormalılar ve rahat bir şekilde satışa ilerlemeliler.

 

Unutmayın ki dijital dünya her geçen saniye ilerliyor ve siz de bu nedenle kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Web sitelerinizi, çevrimiçi mağazalarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı optimize ederken kendinizi de optimize etmelisiniz. Kitlenize yaklaşımınız her gün daha da dostane ve samimi olmalı. 

Her gün en az 1 saatinizi onlara nasıl fayda sağlarım sorusuna cevap ararken geçirmelisiniz. FAYDA sağlamak, DEĞER katmak, BAĞ kurmak artık 2022 Dijital Pazarlama Trendlerinin temellerini oluşturuyor.

Biz de bağ kuralım, iletişimde kalalım ve yorum veya Instagramda buluşalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir