Değerli İçerik Stratejisi Oluşturma Formülü

Son birkaç yıldır Sosyal Medya platformlarının değişen içerik stratejisi DEĞER KATAN İÇERİK nasıl bir şey, biliyor musun?

Değerli içeriklerin de bir stratejisi var ama temelinde hep aynı konu var: KİTLESİNE FAYDALI OLMAK.

Değerli içerik stratejisi, kitlelerin ihtiyaçlarına odaklanır ve onların içeriği takip etme isteklerini artırmayı hedefler.

Bu strateji, doğru kitleyi yakalamak, müşteri sadakatini ve marka bilinirliğini arttırmak için kullanılır.

Değerli içerik stratejisi oluştururken şu adımları izleyebilirsiniz:

ÖNCELİKLE!

80/20 kuralını kullanın!

Sosyal medya gönderilerinin %80‘inin hedef kitleniz için yararlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğitmeli, eğlendirmeli veya sorunlarına çözüm sunmalısınız.

%20’lik kısım işletmenizi tanıtmalıdır. Hizmetlerinizden, fiyat ve kampanyalarınızdan, ofis ve ekip arkadaşlarınızdan bahsederek güven oluşturabilir, içeriklerinizi satışa dönüştürebilirsiniz.

1-Kitlenizin Hedeflerini Belirleyin

İçerik stratejinizi oluştururken, potansiyel müşteri hedeflerinizi belirleyin. Bu, içeriğinizi oluştururken dikkate alacağınız müşteri ihtiyaçlarını belirler.

2-İçeriğinizi Araştırın

İçeriğinizi oluştururken, konunuz hakkında yeterince bilgi edinmelisiniz, her ne kadar biliyor olsanız bile biraz daha farklı kaynak okumalısınız. Bu, okuyucularınızın içeriğinizi güvenilir kaynak olarak kabul etmelerini sağlar.

3-İlgi Çekici Bir Konu Seçin

İçeriğinizi oluştururken, kitlenizin ilgi duyabileceği bir konu seçmelisiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin sürekli olarak içeriğinizi ve sosyal hesaplarınızı takip etmek istemesi için önemlidir.

4-İçeriğinizi Etkileşimli Hale Getirin

Kitlenizi etkileşimde tutmak için içeriğinizde sorular sorun, anketler yapın ve yorumları cevaplayın. Hikayelerde ve gönderilerde sık sık bunu tekrarlamak sayfa etkileşimi için oldukça önemlidir.

5-Görsel Açıdan Zengin İçerik Oluşturun

İçeriğinizi gösterişli ve estetik hale getirin. Bu, okuyucularınızın içeriğinizi daha keyifli bir şekilde takip etmelerini sağlar. Özellikle Instagram kitlesini hedefliyorsanız görsellere, video kalitesine ve renklere önem vermelisiniz.

6-İçeriğinizi ve Kendinizi Sık Sık Güncelleyin

Sık sık içeriğinizi güncelleyin ve kitlenizin ilgisini çeken yeni bilgiler ekleyin. Bu, okuyucularınızın içeriğinizi sürekli olarak takip etme isteğini artırır. Aynı zamanda sayfa sahibinin de sınırsız bilgiye sahip bir uzman olduğunu, sürekli güncel kaldığını gösterir.

7-Kitlenizin Fikrine Değer Verin

En değerli içerik kuşkusuz kitlenizin istediği içeriktir. Çoğu sayfa sahibinin temel hatası, kendi sevdiği ve beğendiği tarzda içerikler yapmak. Fakat kime hitap ediyorsanız onların fikirlerine göre şekillenmelisiniz.  Bunun için ara sıra anketlerde onlara içerikler ile ilgili sorular sormayı ihmal etmeyin.

Ve en önemlisi;

Kendinizi Köreltmeyin!

Sosyal platformlarda gördüğünüz her içeriği tüketmek sizin zihninize zarar verir. Kendi alanınızda içerikleri, sınırında tüketin ve içerik fikirlerini not alın.

Özellikle işletme ve marka sahipleri bu sebepten dolayı sosyal medya kullanımını kaliteli hale getirmelidir. Ne kadar gereksiz içerik tüketirseniz, kendi üreteceğiniz içeriklerin değeri ve faydası o hızla düşecektir. Denemek bedava 😊

Siz değerli içerik konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir