Sosyal Medyada En Çok İlgi Gören Kişisel Marka Nişleri

Sosyal medya platformlarının her geçen gün gelişmesi ve kullanıcı sayısının artması, bağlantı kurma, paylaşma ve bilgi tüketme şeklimizi de gün geçtikçe değiştirdi. Böyle olunca özellikle Instagram artık bir fotoğraf paylaşma uygulamasından çok bir iş-network platformu haline evrildi. Bu durum da yeni bir şeylerin ortaya çıkmasına neden oldu: Kişisel Marka ve Influencerlar. Kişisel markalar ve kişisel marka Influencerları, kişisel markalarını, iş yaşantılarını, uzmanlıklarını ve yaşam tarzlarını sosyal medya platformlarında sergileyerek bir topluluk oluştururlar ve neticesinde bir kazanç elde ederler.

Kişisel markasını oluşturmak isteyen ve ya Influencer olarak kendini markalamak isteyen kişilerin başlangıçta zorlandıkları bir konu var:

NİŞİM NE OLMALI?

Çünkü yola çıkmadan önce ilk düşünülmesi gerekilen şey bir alan seçmek ve o alan ile ilgili olan topluluğu etrafına çekmek.

Herhangi bir iş tecrübesi veya bir meslekte uzmanlığı olanlar için bu süreç biraz daha kolay ilerliyor. Ya da bir hobisi, bir ilgi alanı ve vaktini geçirdiği bir uğraşı olanlar da kolaylıkla yola çıkabiliyor.

Ama daha yolun başında olanlar için bu yazımda birkaç öneri vermek istedim. Sosyal medya platformlarında önemli ölçüde popülerlik kazanmış birkaç kişisel marka nişi var. Her niş, çok çeşitli takipçileri kendine çeken benzersiz bir bakış açısı ve stil sunar. Bu nedenle nişinizi seçerken kendi ilgi alanlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

İşte sosyal medyada en çok takip edilen kişisel marka nişlerinden bazıları:

Fitness ve sağlıklı yaşam:

Fitness ve sağlıklı yaşam nişinde kendini markalayanlar genellikle diyetisyenler, yoga ve meditasyon eğitmenleri, antrenörler ve beslenme uzmanları oluyorlar. Ama aynı zamanda kendi sağlıklı beslenme rutinlerini paylaşan Influencerlar da oldukça fazla. Bu nişin bu kadar sevilmesinin nedeni ilham olması. Sosyal medya kitleleri motivasyon ve ilham aldıkları hesapları takip etmekten oldukça keyif alırlar. Antrenman rutinlerini, sağlıklı tarifleri ve motive edici mesajları paylaşan sayfa sahipleri, güven oluşturdukları takdirde kitleleri ile samimi bir bağ da elde etmiş oluyorlar.

Moda ve güzellik:

Moda ve güzellik alanında kendine kişisel marka oluşturmak isteyenler, kişisel tarzlarını ve güzellik rutinlerini kitlelerine sergiliyorlar. Moda ipuçlarını, makyaj eğitimlerini ve ürün önerilerini paylaşıyorlar.

Moda ve güzellik etkileyicileri, ürünlerini tanıtmak ve sosyal medyadaki varlıklarından geçimini sağlamak için genellikle markalarla ortaklık kurar. Gösterişli ve şık yaşam tarzlarıyla tanınırlar ve benzer bir yaşam tarzı elde etmek isteyen takipçileri çekerler. Eğer makyaja, modaya ve bakıma ilginiz varsa doğru içerik planı ile en hızlı kitle yakalayacağınız nişlerden bir tanesidir.

"Pazarlama, insanların dikkatini çeken bir yarışmadır."

Seth Godin

Seyahat:

Seyahat etmeyi sevenler ve buna bütçe ayırabilenler için en iyi nişlerden bir tanesi seyahat blogları.

Dünyanın dört bir yanından deneyimlerini ve maceralarını paylaşan kişisel marka sahipleri, rahatlıkla kitlelere ulaşabilirler. Takipçileri için seyahat ipuçları, tavsiyeler ve ilham verdikleri içerikler paylaşabilirler.

Seyahat alanında bir kişisel marka sayfası oluşturmak isteyenlerin en temel özelliği genellikle güçlü bir macera duygusuna sahip olmaları ve etkileyici fotoğraflar ve videolar çekme yetenekleridir. Eğer bu özellikleri taşıyorsanız hiç düşünmeden bir seyahat markası ortaya çıkarın.

Sadece Instagram ile de sınırlı kalmayıp; Youtube, tiktok gibi diğer platformlara içerik üretirken aynı zamanda hem kendi web sitenizde bir blog sayfası oluşturarak hem de köşe yazılarına konuk olarak makaleler yayınlayabilirsiniz.

Yeme-İçme:

Yeme-içme alanında kendini markalamak isteyen kişiler için bu niş hem kolay hem zor olabilir. Yine doğru hedef kitleyi tutturmak ve seçilen nişten çok dışarı çıkmamak önem taşıyor.

Örneğin uzak doğu mutfağı ile ilgili bir sayfada büyümek daha kolayken tüm dünya mutfağı sizi biraz daha yavaşlatabilir.

Ya da tüm içecek türlerini sunmak işleri zorlaştırırken, yalnızca kahve üzerine bir sayfa açmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Yemek tarifleri, yemek pişirme ipuçları ve yemekle ilgili içerikler paylaşmak yemek sayfalarının en çok takip edilmesine sebep olan içeriklerdir. Bu alanda kendini markalayanalar evde yemek pişirmek ve yeni mutfakları keşfetmek için ilham verebilirler.

Yeme-içme konusunda markalaşan kişiler, ürünlerini tanıtmak için genellikle markalarla ortaklık kurabilirler, Trendyol-Hepsiburada gibi firmalar ile işbirliği yapabilirler ve bu sayede geçimlerini sosyal medyadaki varlıklarından sağlarlar.

İş ve girişimcilik:

İş ve girişimcilik alanında kişisel marka olmak isteyenler, bir iş kurmak ve büyütmek için tavsiye ve rehberlik sağlayabilirler.

Kendi meslekleri doğrultusunda da olabilir, yeni alacakları bir koçluk eğitimi sonrasında da olabilir.

Kitlelerine Başarıya ulaşmak için kişisel deneyimlerini, başarı öykülerini ve stratejilerini paylaşırlar. İş dünyası ve girişimcilik konusunda kişisel marka olmuş kişiler genellikle güçlü bir girişimci zihniyete sahiptir ve takipçilerini motive etme ve onlara ilham verme yetenekleriyle tanınırlar.

Kendi işlerini kurmakla veya mevcut işlerini büyütmekle ilgilenen takipçileri cezbederler. Bu sayede çok hızlıca bir kitle yakalayıp bir sonraki içerik için topluluklarını heyecanlandırabilirler.

Kişisel gelişim ve Sipiritüel Alanlar:

Kişisel gelişim ve spritüel alanlarda kendini markalaştırmak isteyen kişiler takipçilerine kendilerini ve yaşamlarını geliştirmeleri için ilham verebilirler.

Kişisel gelişim, hedef belirleme ve farkındalık gibi konularda tavsiyeler sunarlar. Kişisel gelişim ve Spritüel danışman/koçlar, genellikle zihinsel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmekle ilgilenen takipçileri çekerek, zihinsel sağlık ve esenliğe güçlü bir şekilde odaklanır.

Farklı alanlarda uzmanlaşmanın en geniş yelpazede olduğu Niştir. JAAS, Bilinçaltı, Hastalıkların tedavisi, kişisel motivasyon gibi bir çok alt dalda kendilerini markalayabilirler. Eğer hedef kitleyi doğru tespit edip, onların ihtiyacı olan içerikleri onlara verirlerse inanılmaz hızlı ilerleyebilirler.

Ebeveynlik:

Ebeveynlik tecrübeleri, çocuk yetiştirme konusundaki deneyimler ve ve çocuk beslenme tavsiyeleri sosyal medyada en çok izlenen içeriklerin başında gelir.

Çocuk gelişimi, eğitim ve aile hayatı gibi konularda ipuçları sunan kişisel markalar, kendileri gibi olan ebeveynleri çektikleri için şeffaf bir şekilde daha hızlı güven bağı kurarlar.

Ebeveynliği ile etkileyen kişiler genellikle aile değerlerine güçlü bir şekilde odaklanır ve ebeveynler için pratik tavsiyeler sağlama yetenekleriyle tanınırlar.

Ebeveynlik ve aile hayatı hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilenen takipçileri cezbederler. Böylece sürekli kitlesini besleyen bir sayfadan da takipçiler çıkma ihtiyacı duymaz, aksine yakın çevresini de bu sayfaya çekmeye başlar.

DIY(Kendin Yap)-Dekorasyon-El İşleri:

Kendin yap-dönüştür içeriğine odaklanan içerik üreticileri evlerinde kullanmadıkları malzemelerden nasıl dönüşümler yaptıklarını paylaşıyor ve takipçilerine de kendi projelerini yaratmaları için ilham veriyorlar.

Ev dekorasyonu, dikiş ve el işi gibi konularda eğitimler ve ipuçları sunabilenler de kendilerine ek gelir kapısı açmış oluyorlar.

Kendin Yap ve el işi konusunda etkileyici kişiler genellikle güçlü bir yaratıcılık duygusuna sahiptir ve günlük nesneleri güzel sanat eserlerine dönüştürme yetenekleriyle tanınırlar.

El işiyle ilgilenen ve bir sonraki projeleri için ilham arayan takipçileri cezbederler. Bağ kurmanın en kolay olduğu nişlerden bir tanesidir.

Samimi bir marka iletişim dili ile kitleler ile kolaylıkla sadakat bağı kurulabilir.

Sonuç olarak, kişisel markalar ve Influencerlar, her nişin benzersiz bir bakış açısı ve stil sunmasıyla sosyal medyada önemli bir popülerlik kazandı.

Kişisel marka ve Influencerların bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de özgünlükleridir. 

Geleneksel ünlülerin aksine, kişisel marka etkileyicileri genellikle daha ilişkilendirilebilir ve ayakları yere basan kişiler olarak görülür.

Kişisel hikayelerini ve deneyimlerini paylaşarak takipçileriyle bir bağ duygusu yaratırlar. Bu bağlantı ve ilişkilendirilebilirlik duygusu, takipçilerini oluşturmaya ve sosyal medya üzerindeki etkilerini artırmaya yardımcı olur ve hep istediğimiz sadık kitleyi ortaya çıkarır.

Özetle; herhangi bir bilgi birikiminiz, yeteneğiniz ve uzmanlığınız varsa çok geç kalmadan bir kişisel marka varlığı oluşturmalı ve kitlelere hitap etmeye başlamalısınız. Rakipleriniz yolu yarılamış olabilir 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir