Markalar İçin 10 Sevgililer Günü Pazarlama Fikri

İşletmenizin sosyal medya akışı için eğlenceli ve etkileyici Sevgililer Günü pazarlama fikirleri mi arıyorsunuz? Böyle özel günlerde kampanya içeriklerinizi önceden planlamak; takipçilerinizi büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz etkileşimi ve sonrasında da satışı artırmanın anahtarıdır. Sevgililer gününe kısa bir süre kalmışken etkili bir Sevgililer Günü pazarlama stratejisi oluşturabilmeniz için bazı fikirler toplamanıza yardımcı olması için bu listeyi bir araya getirmeye karar verdim.

Sevgililer Günü, yılın ilk ve en romantik ticari tatilidir, bu da hangi sektörde olursanız olun oldukça popüler bir pazarlama günü olduğu anlamına gelir. Sevgililer Günü’nü en verimli şekilde geçirmek için sosyal medya kanallarınızda bir pazarlama stratejisi oluşturmaya hazır mısınız? Hâlihazırdaki müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için? Bazı notlar almaya hazır olun! Başlıyoruz.

1. Bir Hediye Rehberi Oluşturun

Hediye rehberleri her zaman en harika içeriklerdir! Böyle dönemlerde insanlar ne almaları gerektiği konusunda sıkıntı yaşarlar. Kitleniz için rehberler çok faydalıdır ve ayrıca kendi ürünlerinizi ve ortaklarınızdan veya komşu küçük işletmelerden gelen diğer yaratıcı hediye fikirlerini tanıtmanın harika bir yoludur.

Hatta daha da ilgi çekici hale getirmek için ilgi alanlarına göre rehberler oluşturabilirsiniz. Doğa severler, spor severler, dijital severler vs…

Rehberiniz sayesinde sevgililer günü satışlarınız artsın istiyorsanız bunu doğru strateji ile yapmalı ve hedef kitlenizi tam anlamıyla tanımalısınız. Örneğin, hedef kitleniz orta gelir ve üzeri bir gelir seviyesine sahipse, 50 liranın altındaki ürünlerle dolu bir hediye rehberi oluşturmanın hiçbir anlamı yoktur. Sonuçta, sizinle tekrar tekrar alışveriş yapacak doğru türden müşterileri çekmek istiyorsunuz! Bu nedenle ucuz ürünler için müşteri çekmek yerine gerçekten sizin her zaman müşteriniz olacak kitleye hitap etmelisiniz.

2. Sevgililer Günü Haftasına Özel Etkinlik Yapın

Bu her akşam canlı yayında bir müzisyen ile olabilir ya da farklı sektörden arkadaşlarınız ile de olabilir. Buradaki amaç sosyal hesaplarımıza etkileşim sağlamak. Birkaç hafta sürecek bir etkinlik ile yeni kitleler ile bağ kurabilir ve sonraki süreçlerde de müşteriniz olarak kalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Bir Yarışma Başlatın

Kitlenizden bir şeyler yapmalarını isteyin. Ve bu yarışma sonunda en çok oyu alana bir ödül verin. Örneğin; bir hikaye anlatsınlar, insanlar duygusal şeyler anlatmayı ve dinlemeyi severler. Bir aşk hikayeni, bir ayrılık hikayeni, bir sevgililer günü anını anlat diyerek bir yarışma başlatabilirsiniz. Reels veya story olarak paylaşıp sizi etiketleyenler arasından birkaç kişiyi de ödüllendirebilirsiniz.

4. Ürünlerinize Hediyeler Ekleyin

Sizden ürün veya hizmet alanlar için sevgililer gününe özel siz de hediyeler sunun. Onların sevgi gününü siz de güzel bir not, mini bir hediye ile kutlayın.

5. Diğer Küçük İşletmelerle Ortak Olun

Diğer küçük işletmelerle ortaklık yapmak, takipçilerinizi büyütmenin başka bir harika yoludur. Birlikte bir çekiliş yapabilir, birlikte bir ürün veya hizmet oluşturabilir ya da bir ürün paketi sunabilirsiniz. Diğer işletmelerle ortak olmanın ideal yolu, aynı niş içinde birini bulmaktır; bu şekilde, ürünleriniz ve hizmetleriniz hedef kitleleri için ilgi çekici olacaktır.

6. Bir Paket Oluşturun

Diğer küçük işletmelerle birlikte bir ürün veya hizmet paketi oluşturmaktan bahsettik, ancak kendi işletmeniz için de oluşturabilirsiniz. Genelde birlikte sattığınız şeyler varsa, özel bir anlaşma oluşturup Sevgililer Günü paketi olarak sunabilirsiniz. Örneğin; bir butik işletiyorsanız elbisenin yanında şık bir çanta veya kemer paket yapabilirsiniz.

7. Plan Önerileri Sunun

Özel günlerde sadece ürünlerimizi ön plana çıkarmak zorunda değiliz. Kitlenize sevgililer gününde yapacakları etkinlik ve plan önerileri sunun. Boğazda kahvaltı, teknede yemek, şömine başında şarap… Unutmayın, insanlar satış yapılması fikrinden ziyade bilgi alabildikleri markalar ile daha çok bağ kurarlar.

8. Anketleri İhmal Etmeyin

Sosyal medya anket çıkartmalarını veya Google formları kullanarak anketler düzenleyin. Bunları eğlenceli hale getirerek ve kendi ürünlerinizi kullanarak keyifli bir etkileşim yaratabilirsiniz. Örneğin; “Sen olsan bu ürünlerden hangisini sevgiline alırdın?” gibi seçenekli anketler ile hedef kitlenin en çok neyi talep ettiğini de öğrenebilirsin.

9. Onlara Ücretsiz Bir Şey Verin

Herkes bedava şeyleri sever. Müşterilerinize ücretsiz bir şeyler verdiğinizi duyurun. Örneğin; 100 TL üzeri siparişinde %10 kupon ya da bu parfümü alırsan yanında krem hediye. Ve özellikle özel gün dönemlerinde tüm kargoları ücretsiz yapmayı unutmayın.

10. Kendini Sev Temasını Kullanın

Herkesin bir sevgilisi yok, olmak zorunda da değil. Bu nedenle en çok kendini sevmelisin teması son yıllarda hem yurt dışında hem ülkemizde sıkça vurgulanıyor. Siz de ürün veya hizmetleriniz ile uyumlu olacak şekilde bu fikri vurgulayabilir, ipuçları paylaşabilir, kendine alacağın hediyeler tarzında bir gönderi veya ürün paketi hazırlayabilirsin.

Umarım içlerinde işinize yarayacak fikirler bulursunuz. Bu dönemde neler yaptığınızı merak ediyorum. Benimle buradaki yorum bölümünden veya Instagram hesabımdan fikir ve yorumlarınızı paylaşmanızı bekliyorum 🙂

Şimdiden mutlu bir Sevgi günü diliyorum, en çok kendini sonra herkesi sevmen dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir