Reels Reklamları Nasıl Verilir?

Reels hayatımıza girdiğinden itibaren Instagram içerikleri gibi reklamlar da format değiştirmiş oldu. Reels sayesinde reklamsız da yeni kitlelere ulaşmak mümkün olsa da özellikle E-Ticaret yapanlar için Reels reklamlarının başlaması doğru kitlenin karşısına çıkmak açısından çok daha değerli oldu.

Thruplay (video görüntülenme) reklamlarının tıklama maliyetlerinin de düşük olduğunu düşünürsek Reels reklam türü en çok tercih edilen reklamların başında gelmeye başladı.

Ama çoğu hesap sahibi hala Reels reklamlarını nereden ve nasıl vereceğini bilmiyor. Ben de aldığım bu sorular neticesinde kılavuz niteliğinde bir Reels Reklam yazısı oluşturmak istedim.

Haydi birlikte nasıl yağacağımıza bakalım.

Facebook (Meta) Business Suite giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden Tüm Araçlar ve Reklam Yönetici seçenekleri ile veya direkt https://www.facebook.com/adsmanager/manage linki ile Reklam Yöneticinize giriş yapın.

Henüz bir Business Suite ve Reklam Hesabınız yoksa şu yazımı okuyabilirsiniz: https://sedagokce.com/meta-facebook-business-manager-ve-reklam-hesabi-nasil-olusturulur/

Bir işletme hesabı oluşturmadıysanız şu yazımı okuyabilirsiniz: https://sedagokce.com/6-basit-adimda-facebook-isletme-sayfanizi-olusturalim/

Reklam Yöneticisine girdiğinizde Yeşil bir OLUŞTUR butonu göreceksiniz, ona tıklayarak reklam oluşturma ekranına girebilirsiniz. Öncelikle bir Kampanya Amacı seçmelisiniz. Marka bilinirliği, Trafik, Etkileşim, Video Görüntülenmeleri gibi.. Eğer reels videonuz ile web sitenize kitle çekmek istiyorsanız kampanya hedefi olarak Trafik seçebilirsiniz. Eğer Marka bilinirliği seçerseniz sayfanızla ilgilenebilecek olan kitlenin karşısına çıkmayı hedeflemiş olursunuz. Her halükarda bir amacınız olmadan reklam çalışmasına başlamamanızı öneririm.

 

 

Kampanya Amacınızı seçip devam dedikten sonra reklam seti kurulum ekranına geleceksiniz. Burada reklamınıza bir ad verin. Tavsiyem tarih ve ne ile ilgili olduğunu yazmanız yönünde ki diğer reklamlarınız ile sonradan kolaylıkla karşılaştırabilin.

 

Bu sayfadan sonra Devam diyerek diğer bir sayfada reklam bütçenizi ve hedef kitlenizi belirleyin. Bütçenizi ister günlük ister toplam bütçe olarak verebilirsiniz. Hedef kitlenizi seçerken Facebook İstatistiklerinizden veya sayfa etkileşimlerinize göre sizinle etkileşime giren kitleden yola çıkabilirsiniz.

 

 

 

Aynı sayfada Hedef Kitle seçiminin altında Reklam Alanları sekmesini göreceksiniz. Burayı Manuel olarak işaretlemenizi ve sonrasında Reels sekmesini seçmenizi tavsiye ederim. Reels videonuz dikey formatta olacağı için Stories seçeneklerini de işaretleyebilirsiniz. Sağ taraftan ön izlemeyi kontrol edin. Bir hata olması durumunda orada kırmızı bir çizgi ile size uyarı verecektir. Videonuzun formatına aykırı olan uyarıya göre o alanı silerseniz hata kalkacaktır.

 

Bir sonraki sayfaya ilerlediğinizde Reklam Oluşturma Seçeneğini göreceksiniz. Orada Mevcut Gönderiyi Kullan seçerek paylaştığınız reels videosunu reklama koymak için seçebilirsiniz. Bir Eylem Düğmesi ve yönlendirme linki de ekleyerek Yayınlamak için reklamınızı kaydedebilirsiniz. Reklamınızın Değerlendirmeden geçmesi 1 saati bulabilir. Aktif olduğunda size bildirim gelecektir.

 

Telefonunuza indireceğiniz Business Manager uygulaması ile reklamlarınızı telefondan da kontrol edebilirsini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir